Resuscitaţi! Debut cu dreptul în retur pentru handbaliştii buzoieni

0
363

masculinSchimbarea băncii tehnice a formaţiei buzoiene de handbal masculin HC Buzău 2012 se pare că a fost de bun augur. Instalarea ca antrenor principal a fostului SPP-ist Marian Şopu a reprezentat „duşul rece” de care aveau nevoie handbaliştii buzoieni după o primă parte a campionatului petrecută din înfrângere în înfrângere. În prima partidă din cadrul returului de stagiune, formaţia buzoiană a trecut cu 41 – 19 (n.r. pauză 15 – 6) de Universitatea Târgovişte. „Lingura de lemn” a campionatului nu a făcut faţă jocului prestat de buzoieni decât în primele minute ale întâlnirii consumate în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”. Handbaliştii antrenaţi de Şopu au trecut la cârma jocului de la mijlocul primei reprize şi s-au dat jos la final din postura de învingători. Pentru formaţia din Buzău au înscris: Tudorache (12 goluri), Dumitrache (8), Leţu (5), Munteanu (4), Ion (3), Radu, Bratu, Andrei (câte două), Oprea, Dogărescu şi Dobrică (1 gol).

DISTRIBUIȚI
Articolul precedentStejarul Buzău începe campionatul cu două meciuri în deplasare
Articolul următorBaschetbaliştii de la C.S.S. Miandra, câştigătorii turneului găzduit de Constanţa
Autor al cărţii „Drum printre ani – Istoria echipei de fotbal Gloria Buzău 1971 – 2011”. În prezent redactor Buzăul Sportiv, fotograf 123RF şi fotoreporter SCM Gloria Buzău, secţii handbal, modelism & şah. Realizator TV şi moderator al emisiunilor "Sport Maxim", „Fotbal Total”, „TV Sport”, „Eurofotbal”, „Sport Maxim”, „Arena sportivă” şi „Zona neutră”. Prezentator al emisiunilor „În spatele uşilor de restaurant”, „Tainele pensiunii” şi "Bilet de vacanţă". Realizator al DVD-urilor „Războinicii la Ciuta”, „Meciuri de poveste” şi „Palatul Comunal, simbol al Buzăului”. Peste 200 de evenimente sportive comentate (din fotbal, handbal şi futsal).