Înfrângere pentru HM Buzău în primul meci al turneului de la Sibiu

0
505
csm-ploiesti-hm-buzau
Sursă foto: handbalvolei.ro

Echipa locală de handbal feminin, H.M. Buzău a pierdut primul meci din cadrul barajului de promovare/ retrogradare din Liga Naţională. Formaţia buzoiană a fost învinsă, în ceea ce părea cea mai accesibilă partidă, cu scorul de 33 – 30, 19 – 14 la pauză de C.S.M. Ploieşti. Potrivit handbalvolei.ro desfăşurarea ostilităţilor a fost una spectaculoasă, ploieştencele având un debut de meci fulminant, în urma căruia au condus cu 9-0 după 13 minute de joc. S-au relaxat, însă, şi le-au permis buzoiencelor să se apropie periculos, scorul strângându-se la 14-7 şi, apoi, la 14-12 (minutul 25). Au avut însă reacţie şi au făcut rapid 17-12, pentru ca, la pauză, să intre cu acelaşi avantaj de cinci goluri, 19-14. Repriza secundă n-a adus schimbări majore, diferenţa de 5-6 goluri menţinându-se până aproape de final, când adversarele s-au apropiat la trei goluri: 33-30. Ieri de la ora 16.00, CSM Ploieşti a întâlnit HC Alba Sebeş, formaţie care a evoluat luni, de la ora 18.00, în compania celor de la Neptun Constanţa.

HM Buzău-CSM Ploiești 30-33 (14-19)
HM Buzău: Ionescu 13 goluri, Duță 7, Radu 3, Clisu 2, Ciolpan 2, Crăciun 2 şi Tăbăcaru un gol.
CSM Ploiești: Roman 13 goluri, Curtean 6, Ștefan 6, Dinu 4, Zamfirescu 2, Preda şi Bidașcu câte un gol.
Aruncări de la 7m: 6/6, respectiv 7/6.
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.

DISTRIBUIȚI
Articolul precedentCărămidă cu cărămidă! Viitorul îşi clădeşte… viitorul.
Articolul următorAntrenorul buzoian Ilie Stan a intrat în colimatorul impresarului Dumitru Tudor după ce s-a autopropus la Steaua
Autor al cărţii „Drum printre ani – Istoria echipei de fotbal Gloria Buzău 1971 – 2011”. În prezent redactor Buzăul Sportiv, fotograf 123RF şi fotoreporter SCM Gloria Buzău, secţii handbal, modelism & şah. Realizator TV şi moderator al emisiunilor "Sport Maxim", „Fotbal Total”, „TV Sport”, „Eurofotbal”, „Sport Maxim”, „Arena sportivă” şi „Zona neutră”. Prezentator al emisiunilor „În spatele uşilor de restaurant”, „Tainele pensiunii” şi "Bilet de vacanţă". Realizator al DVD-urilor „Războinicii la Ciuta”, „Meciuri de poveste” şi „Palatul Comunal, simbol al Buzăului”. Peste 200 de evenimente sportive comentate (din fotbal, handbal şi futsal).