CUPA ROMÂNIEI | Adversar facil pentru FC Buzău

0
504

Federaţia Română de Fotbal a stabilit programul primului tur al Cupei României, ediţia 2017-2018, faza naţională. FC Buzău, noua promovata în Divizia Agricultorilor din Buzău, câştigătoare a fazei judeţene a celei mai vechi întreceri interne va da piept cu Zimbrul Slobozia Conachi, din judeţul Galaţi. Primul tur din Cupa României se va disputa într-o manşa unică, iar buzoienii „au avut norocul federal” de a disputa partida pe teren propriu, în compania unui adversar mai mult decât lejer.

Prima rundă a Cupei se va desfăşura miercuri, 9 august, de la ora 17:30. iar, conform programului, în această etapă intră în competiţie cele 42 de câştigătoare ale fazei judeţene ale Cupei României şi 10 echipe care au evoluat în ediţia precedentă a Ligii 3.

Cele 10 echipe care au evoluat în ediţia precedentă a Ligii 3 sunt: CSM Paşcani, Sportul Chiscani, Unirea 1924 Alba Iulia, AFC Odorheiu Secuiesc, Nuova Mama Mia Becicherecu Mic, Millenium Giarmata, ACS Şirineasa, ACS Urban Titu, FC Aninoasa şi Înainte Modelu.

Programul meciurilor din turul I al fazei naţionale a Cupei României:

ACS Transdor Tudora (BT) – CSM Bucovina Rădăuţi (SV)
CS Cimentul Bicaz (NT) – AS Viitorul Curiţa (BC)
AS Unirea Mirceşti (IS) – CSM Paşcani (IS)
FC 2007 Gîrceni (VS) – Sportul Chiscani (BR)
ACS Voinţa Cetate (BN) – AS FC Universitatea Cluj (CJ)
Progresul Şomcuţa Mare (MM) – CS Rapid Jibou (SJ)
AS Luceafărul Decebal (SM) – CS Diosig-Bihardiószeg (BH)
ACS Şurianu 1945 Sebeş (AB) – Unirea 1924 Alba Iulia (AB)
CS Juvenes Târgu Mureş (MS) – AS Unirea Cristuru Secuiesc (HR)
ACS FC Păpăuţi (CV) – AFC Odorheiu Secuiesc (HR)
AS Spicul Şeica Mare (SB) – ASF Zărneşti (BV)
AS Voinţa Biled (TM) – CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (TM)
CS Şoimii Lipova (AR) – CS Millenium Giarmata (TM)
FC Voinţa Lupac (CS) – CS Inter Petrila (HD)
AS Recolta Dănceu (MH) – Ştiinţa Turceni (GJ)
CS Dunărea Calafat (DJ) – AS Milcov (OT)
CS Posada Perişani (VL) – ACS Şirineasa (VL)
AS Colibaşi (AG) – ACS Urban Titu (DB)
AS Gloria Gaz Metan Corneşti (DB) – FC Aninoasa (DB)
ACS Astra Plosca (TR) – AS Mihai Bravu (GR)
Bărăganul Ciulniţa (IL) – FC Agricola Borcea (CL)
AFC Regal Sport Club Ferdinand I (B) – ACS Petrolul 52 (PH)
CSO Bragadiru (IF) – ACS Înainte Modelu (CL)
CS Victoria Ianca (BR) – CSM Focşani 2007 (VN)
Viitorul Fântânele (CT) – ACS Pescăruşul Sarichioi Jr. (TL)
FC Buzău (BZ) – AS Zimbrul Slobozia Conachi (GL)

În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se dispută prelungiri şi, dacă egalitatea persistă, se execută lovituri de departajare. Federaţia Română de Fotbal, prin Comisia Centrală a Arbitrilor, va delega arbitri pentru fiecare joc.

Faza a II-a a Cupei României, la care vor participa cele 26 de echipe calificate din faza I plus 32 echipe participante în ediţia precedent a Ligii 3, este programată să aibă loc miercuri, 23 august 2017, ora 17:30. În total vor fi 29 de meciuri.

Din faza a III-a intră în competiţie şi două echipe din Liga 2, respectiv cele 29 de calificate din faza a II-a şi ultimele cinci din Liga 3. Cele 18 meciuri vor avea loc pe 13 septembrie.

Datele de disputare ale celorlalte runde ale ediţiei 2016-2017 a Cupei României, faza naţională:

Faza a III-a: 13 septembrie 2017
Faza a IV-a: 4 octombrie 2017
Şaisprezecimi de finală: 25 octombrie 2017
Optimi de finală: 29 noiembrie 2017
Sferturi de finală: 28 februarie 2018
Semifinale (tur): 18 aprilie 2018
Semifinale (retur): 9 mai 2018
Finala: 27 mai 2018

DISTRIBUIȚI
Articolul precedentCURS PENTRU ARBITRI ŞI OBSERVATORI | Buzoienii, prezenţi la un stagiu de pregătire centralizată
Articolul următorCALENDAR COMPETIŢIONAL | A fost stabilit programul ligii a II-a de futsal
Autor al cărţii „Drum printre ani – Istoria echipei de fotbal Gloria Buzău 1971 – 2011”. În prezent redactor Buzăul Sportiv, fotograf 123RF şi fotoreporter SCM Gloria Buzău, secţii handbal, modelism & şah. Realizator TV şi moderator al emisiunilor "Sport Maxim", „Fotbal Total”, „TV Sport”, „Eurofotbal”, „Sport Maxim”, „Arena sportivă” şi „Zona neutră”. Prezentator al emisiunilor „În spatele uşilor de restaurant”, „Tainele pensiunii” şi "Bilet de vacanţă". Realizator al DVD-urilor „Războinicii la Ciuta”, „Meciuri de poveste” şi „Palatul Comunal, simbol al Buzăului”. Peste 200 de evenimente sportive comentate (din fotbal, handbal şi futsal).

LĂSAȚI UN MESAJ