Metalul Buzău a învins cu 3 la 1, (1-1) la pauză, formaţia CSM Râmnicu Sărat în primul meci oficial al stagiunii 2018-2019, disputat în cadrul turului 3 al Cupei României. Echipa buzoienilor s-a impus fără să calce pedala de acceleraţie, eliminând echipa pregătită de Marius Tîrîlă din cea mai veche întrecere internă. Valentin Lungoci a deschis scorul în minutul 32. Râmnicenii au egalat prin Bălan cu doar trei minute înainte de intrarea la cabine, pentru ca Popescu să aducă #EchipaBuzoienilor în avantaj, în minutul 82. Trei minute mai târziu, Lungoci a reuşit „doppietta”, stabilind astfel rezultatul final al confruntării. Următoarea fază va avea loc pe 29 august, urmând ca Metalul Buzău, cel mai probabil, să fie gazdă.