Partida dintre selecţionata Asociaţiei Judeţene de Fotbal Buzău şi reprezentativa similară a Angliei se vede pe Buzăul Sportiv! Meciul din cadrul etapei a II-a a turneului intermediar UEFA Regions Cup de la Buzău va fi transmis simultan, în timp real de www.buzaul-sportiv.ro, atât pe website-ul propriu, cât şi pe paginile de socializare de pe Facebook şi YouTube.


Selecționata Buzăului a câștigat duminică, 16 septembrie, meciul împotriva reprezentantei regionale a Irlandei – Region 2, scor 2-1, în cadrul grupei a II-a, a fazei intermediare a UEFA Region’s Cup. 

VIDEO | ADRIAN PETRE, PREŞEDINTE AJF BUZĂU

Golurile selecţionatei antrenate de Gabriel Ibriş au fost înscrise de Ioniță, în minutul 50, și Modruz, care a marcat la a doua atingere de minge după ce a intrat în teren. Pentru irlandezi a înscris Kelly în minutul 87. În urma meciurilor disputate ieri seară, pe stadionul „Gloria” din Buzău, selecționata tricoloră este liderul grupei a II-a, cu trei puncte, urmată de reprezentativele Angliei și Slovaciei, cu 1 punct, după ce au remizat în primul meci al zilei, scor 2-2.

AJF Buzău: 1. Geantă – 2. Istrate, 3. Milea, 6. Zaplaic, 18. Voicu (4. Vișteanu 46′) – 8. Bălan, 5. Ioniță – 11. Mihăescu, 20. Gavrilă (9. Pașa 75′), 7. Băcioiu – 10. Babageanu (17. Modruz 79′). Antrenor: Valeriu Ibriș
Rezerve: 12. Guiu – 13. Ștefan, 14. Oprea, 15. Butiseacă

Programul competiției:
16 septembrie, West Slovakia (Slovacia) – North Riding Football League (Anglia) 1-1
Region 2 (Irlanda) – AFJ Buzău 0-2

19 septembrie, Region 2 (Irlanda) – West Slovakia (Slovacia) – stadion Gloria, ora 15:00
North Riding Football League (Anglia) – AJF Buzău – stadion Gloria, ora 19:30

22 septembrie, AJF Buzău – West Slovakia (Slovacia) – stadion Gloria, ora 17:00
North Riding Football League (Anglia) – Region 2 (Irlanda) – stadion Municipal Râmnicu-Sărat, ora 17:00

Lotul selecționatei Buzăului pentru faza intermediară a UEFA Region’s Cup:
Portari: Marius Geantă (Victoria Munteni), Ionuț Guiu (CSM Râmnicu Sărat)

Fundași: Oprea Mădălin (SCM Gloria Buzău), Ionuț Istrate (CS Voința Lanuri), Cosmin Milea (CS Voința Lanuri), Ion Ștefan (CS Cornu), Georgian Vișteanu (AS Team Săgeata), Cristian Zaplaic (AS Team Săgeata)

Mijlocași: Georgian Bălan (AS Zărnești), Cristian Gavrilă (CS Cornu), Dragoș Ioniță (SCM Gloria Buzău), Gabriel Mihăescu (AFC Metalul Buzău), Mihai Modruz (AS Petrolul Berca), Ionel Voicu (AS Mont Pătârlagele)

Atacanți: Constantin Pașa (AS Tricolorul Gălbinași), Sorin Butiseacă (AS Team Săgeata), George Băcioiu (CS Cornu), Mihai Babageanu (SCM Gloria Buzău)

La turneul final se vor califica doar ocupantele primului loc din cele opt grupe intermediare.Aflată la ediția cu numărul 11, UEFA Regions Cup este o competiție dedicată echipelor practicante de fotbal amator, organizată de UEFA. Gazda turneului final va fi selectată de către forul european din rândul celor 8 echipe care vor obține calificarea. Turneul este programat în vara anului viitor.Cele 8 echipe care se vor califica la turneul final vor fi împărțite în două grupe de câte 4. Cele două formații care vor câștiga grupa din care fac parte se vor întâlni în finala competiției.

LĂSAȚI UN MESAJ