15 ani a avut de așteptat Buzăul pentru a îmbrăca din nou hainele de gală pentru banchetul primei ligi. Revenită la masa bogaților din fotbalul românesc, dar în continuare cu atitudinea umilă a celui surprins de propriile realizări și trezit în mijlocul celor de seamă, Gloria a bifat prima partidă în Crâng, în Superligă, cu două reprize aflate în antiteză. Dacă primele 45 de minute ne-au arătat o echipă temătoare, partea secundă a jocului a scos la iveală spiritul lui David în confruntarea cu Goliat. Buzoienii au fost la un pas să confirme mitul, însă tehnologia modernă i-a menținut la statutul de buturgă mică care mai are până va răsturna carul mare.

Nici ploaia torențială nu i-a împiedicat pe cei aproximativ 6000 de buzoieni să fie prezenți la revenirea, după un deceniu și jumătate, a echipei locale în prima ligă valorică din țară. Aceștia și-au încurajat favoriții din tribunele celei mai mari arene sportive din județ pe durata întregii confruntări.

Te-mă-tori! Debutul timid în Crâng, „taxat” de Sepsi

Buzoienii au plătit tribut sistemului cu cinci fundași folosit în prima parte a jocului. Cu jucătorii dezorientați, cu spaimă de adversar și fără efect la finalizare, evoluția Gloriei a fost departe de așteptările buzoienilor. Tracul jucătorilor noștri a fost „taxat” rapid de Sepsi, o formație cu pretenții europene și experiență la nivelul Superligii. Debutul de partidă le-a aparținut oaspeților, care au reușit să-și concretizeze acțiunile ofensive în minutul 12, prin Ciobotariu. Premergător fazei în care cei din Sf. Gheorghe au deschis scorul, Isnik Alimi a lovit rădăcina barei după un șut în diagonală. Fiul fostului mare jucător de la Dinamo a reușit să trimită mingea în poartă după un corner bine executat de Florin Ștefan, care a trimis balonul în marginea careului de șase metri. Fundașul celor din Sf. Gheorghe s-a înălțat peste Călin și a trimis puternic, cu o lovitură de cap în plasa porții buzoiene. La fel ca la Ploiești, prima pauză de hidratare a venit după 15 minute, în ciuda faptului că la Buzău cerul a fost acoperit de nori toată ziua. Fotbaliștii antrenați de germanul Bernd Storck și-au dublat avantajul în minutul 30. Varga a șutat de la distanță, Greab nu a reușit să rețină balonul pe care l-a respins în apropierea sa de unde Coman a îndeplinit o simplă formalitate trimițând mingea, neurmărită de fundașii Buzăului, în poarta goală. Imediat a urmat cea de-a doua pauză de hidratare. Descumpăniți, buzoienii „nu au mișcat în front” în ultimele 15 minute ale primei reprize, timp în care oaspeții puteau marca și al treilea gol dacă Greab nu ar fi respins șutul lui Kallaku. Oaspeții au intrat la cabine cu avantajul a două goluri. 0-2 după primele 45 de minute.

Altă Glorie! Pauza, sfetnic bun pentru buzoieni

1. În a doua repriză, prima ocazie importantă s-a notat în dreptul gazdelor (min. 52). După o lovitură liberă executată în forță de Dumitru, mingea a ajuns în preajma punctului cu var de unde Traore a reluat din vole, însă intervenția miraculoasă a lui Niczuly a păstrat tabela intactă. Două minute mai târziu, Matos a șutat din afara careului, balonul expediat la firul ierbii a fost respins de Niczuly, cel mai bun om din tabăra celor de la Sepsi, care a reușit prin alunecare să respingă mingea în afara terenului din fața lui Tescan venit „la respingere”. Primul sfert de oră din mitanul secund a aparținut jucătorilor antrenați de Andrei Prepeliță, care și-au schimbat abordarea, atât din punct de vedere al mentalității, cât și tactic, după o primă repriză jucată cu teamă. Benzar putea să reducă din diferență, în minutul 78. Mijlocașul buzoienilor nu a reușit să reia spre poarta lui Niczuly dintr-o poziție excelentă din cauza faptului că balonul a rămas blocat în terenul îmbibat cu apă. Minutul 86 a adus primul gol al buzoienilor. După un corner foarte bine executat de Dumitru, în marginea careului de șase metri, Tescan a înscris de pe picioare, cu o lovitură de cap imparabilă. Reușita jucătorului introdus pe teren în partea secundă a meciului a reaprins flacăra speranței în tabăra buzoienilor.

Călcâiul lui… Benzar! Sau povestea unui punct răpit șmecherește

Gloria a dominat ultimele minute. Susținută de toți cei din tribună, echipa buzoiană a reușit să marcheze și cel de-al doilea gol în minutul 90+4. Benzar a executat un corner până la Sălceanu, care i-a retrimis balonul din colțul careului mare. A urmat centrarea la colțul lung, de unde Matos a fost servit perfect pentru cel de-al doilea gol al Buzăului. Reușita portughezului a fost anulată pe motiv de ofsaid la Benzar, care și-a uitat glezna înapoia penultimului apărător al oaspeților, o decizie care niciodată nu ar fi fost luată înaintea implementării sistemului VAR. Fluier final! AS FC Buzău – Sepsi. Sf. Gheorghe: 1-2!

Confruntarea dintre AS FC Buzău și Sepsi Sf. Gheorghe (n.r. 1-2) din cadrul etapei a II-a din Superligă a fost prima disputată la nivelul primei ligi valorice dintre reprezentantele celor două județe. Totuși, de-a lungul timpului, cele mai „înalte” reprezentante ale județelor Buzău și Covasna s-au mai duelat la nivelul Diviziei B, ba chiar și în „C”. Din 1977, când a fost consemnat prima întâlnire, până la ultima din returul stagiunii 2004 s-au strâns 12 meciuri, iar bilanțul, unul neoficial arată așa:

12 meciuri, 6 victorii pentru Buzău, 2 remize și 4 înfrângeri suferite de buzoieni.

Etapa viitoare, buzoienii se vor deplasa la Iași, acolo unde vor da peste unul dintre adversarii de tradiție, Politehnica din localitate. Partida din Copou este programată să înceapă de la ora 19:00, pe 27 iulie.