sâmbătă, ianuarie 28, 2023

Trofeul Buzăul Sportiv, Cupa Liubliana Nedelcu 2022

Sala Sporturilor "Romeo Iamandi"

Sala LPS Buzău

Sala "Henri Coandă" - CFR Buzău

Trofeul Buzăul Sportiv, Cupa Liubliana Nedelcu 2022

🏆Tragerea la sorţi a grupelor şi a programului competiţional pentru Trofeul “Buzăul Sportiv” – Ediţia Liubliana Nedelcu a avut loc la Vigo Grand Hotel din Ploieşti, în compania jucătorului Constantin Budescu, component al formaţiei Petrolul Ploieşti (188 de meciuri şi 65 de goluri în Liga I, 154 de meciuri şi 47 de goluri în Liga a II-a, 40 de meciuri şi 13 goluri în cupele europene).

⚽️Alături de acesta au fost prezenţi Liubliana Nedelcu, singurul impresar român care reprezintă trei jucători prezenţi la Cupa Mondială din Qatar, alături de promotorul sportiv, Mihai Alex şi Andrei Pitigoi, reprezentantul societăţii de consultanţă şi management Agora.

⚽️Sponsori: MRSconstruct & Residence; Lanţul alimentar La Cocos Supermarket; Red Line Security; Robert BF Construct; PRO IMOB Manolache & Partners; Vindem-Ieftin.ro; Agora Events & Management.

⚽️Competiţie organizată de CS Luceafărul Noua Generaţie Bucureşti – promotor sportiv Mihai Alexandru cu sprijinul Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret Buzău, al Consiliului Judeţean Buzău, al Liceului cu Program Sportiv “Iolanda Balaş Soter”, al Liceului Tehnologic “Henri Coandă” Buzău şi al Sport Club Municipal Gloria Buzău.

⚽ Având în vedere numărul foarte mare de echipe înscrise, numărul echipelor refuzate, faptul că întrecerea se va desfăşura în trei săli de sport din Municipiul Buzău, dar şi faptul că în perioada turneului cele două echipe de handbal seniori din Buzău, SCM Gloria Buzău şi HC Buzău sunt angrenate în continuare în competiţiile interne şi europene, iar principalele locaţii de antrenament ale acestora sunt Sala Sporturilor „Romeo Iamand” şi sala CFR, organizatorii au încercat să găsească cele mai bune variante de calendar competiţional, astfel încât să nu fie deranjat programul celor două cluburi menţionate anterior.

Totodată, datorită sponsorilor competiţiei, sperăm să oferim fiecărui participant câte o surpriză care necesită timp de pregătire, astfel încât, înaintea ultimelor două faze ale turneului, acolo unde a permis programul competiţional, va exista un timp de repaus. Urmăriţi constant această pagină sau contul de facebook Buzăul Sportiv pentru ultimele noutăţi şi informaţii.

Facem eforturi deosebite ca toți cei care folosesc Sala Sporturilor ”Romeo Iamandi” și Sala CFR să fie mulțumiți.

Sperăm să aveți o experiență plăcută alături de noi!

PROGRAM MECIURI GRUPA 2012

Joi, 15 decembrie: Sala Sporturilor Romeo Iamandi (Buzău, str. Mesteacănului nr. 20)
08:30 – Grupa A: Pescărușul Sarichioi – Petrolul Ploiești
09:20 – Grupa B: LPS Buzău – CSM Fetești
10:10 – Grupa A: Petrolul Ploiești – Viva Sport Constanța ”ROȘU”
11:00 – Grupa B: CSM Fetești – Viva Sport Constanța ”NEGRU”
11:50 – Grupa A: Viva Sport Constanța ”ROȘU” – Pescărușul Sarichioi
12:40 – Grupa B: LPS Buzău – Viva Sport Constanța ”NEGRU”
13:30 – Grupa C: Montana Pătârlagele – ACS Cazasu 1
14:20 – Grupa D: Flacăra Mihail Kogălniceanu – ACS Cazasu 2
15:10 – Grupa C: Montana Pătârlagele – Luceafărul Târgoviște
16:00 – Grupa D: Flacăra Mihail Kogălniceanu – Sporting Tiger Vaslui
16:50 – Grupa C: ACS Cazasu 1 – Luceafărul Târgoviște
17:40 – Grupa D: ACS Cazasu 2 – Sporting Tiger Vaslui
18:30 – Sfert Finală 3: Loc 1 Grupa C – Loc 2 Grupa D
19:40 – Sfert Finală 4: Loc 2 Grupa C – Loc 1 Grupa D
20:30 – Semifinală 2: câștigătoare sfert finală 3 – câștigătoare sfert finală 4
21:20 – FINALA MARE

Joi, 15 decembrie: Sală sport Liceul Tehnologic ”Henri Coandă” (Buzău, str. Horticolei nr. 50)
14:00 – Loc 3 Grupa A – Loc 3 Grupa B
14:50 – Sfert Finală 1: Loc 1 Grupa A – Loc 2 Grupa B
15:40 – Sfert Finală 2: Loc 1 Grupa B – Loc 2 Grupa A
16:30 – Semifinală 1: câștigătoare sfert finală 1 – câștigătoare sfert finală 2
19:00 – Loc 3 grupa C – Loc 3 grupa D
21:30 – FINALA MICĂ

PROGRAM MECIURI GRUPA 2013

Vineri, 16 decembrie: Sala Sporturilor Romeo Iamandi (Buzău, str. Mesteacănului nr. 20)
08:00 – Grupa C: Viitorul Mizil – Școala de Fotbal ”Bănel Nicoliță”
08:50 – Grupa C: ACS Cazasu – Luceafărul Târgoviște
09:40 – Grupa C: Școala de Fotbal ”Bănel Nicoliță” – ACS Cazasu
10:30 – Grupa C: Luceafărul Târgoviște – Viitorul Mizil
11:20 – Grupa A: Junior Țăndărei – CSM Râmnicu Sărat
12:10 – Grupa A: Olimpia Picior de Munte – CSM Râmnicu Sărat
13:00 – Grupa C: Luceafărul Târgoviște – Școala de Fotbal ”Bănel Nicoliță”
13:50 – Grupa A: Junior Țăndărei – Olimpia Picior de Munte
14:40 – Sfert Finală 1: Loc 1 Grupa A – Loc 2 Grupa D
15:30 – Sfert Finală 2: Loc 1 Grupa B – Loc 2 Grupa C
16:20 – Sfert Finală 3: Loc 1 Grupa C – Loc 2 Grupa A
17:10 – Sfert Finală 1 – Sfert Finală 2
18:00 – Sfert Finală 3 – Sfert Finală 4
18:50 – FINALA MICĂ
19:40 – FINALA MARE

Vineri, 16 decembrie: Sală sport Liceul cu Program Sportiv ”Iolanda Balaș Soter” (Buzău, Aleea Școlilor nr. 1)
09:00 – Grupa B: Real Crângași – Școala de Fotbal Toader
09:50 – Grupa D: Petrolul Ploiești – Campionii Galați
10:40 – Grupa B: Școala de Fotbal Toader – CS Junior Brașov
11:30 – Grupa D: Petrolul Ploiești – Delta Tulcea
12:20 – Grupa B: Real Crângași – CS Junior Brașov
13:10 – Grupa D: Delta Tulcea – Campionii Galați
14:00 – Grupa C: ACS Cazasu – Viitorul Mizil
14:50 – Loc 3 Grupa B – Loc 3 Grupa D
15:40 – Loc 3 Grupa A – Loc 3 Grupa C
16:30 – Sfert Finală 4: Loc 1 Grupa D – Loc 2 Grupa B

PROGRAM MECIURI GRUPA 2014

Sâmbătă, 17 decembrie: Sala Sporturilor Romeo Iamandi (Buzău, str. Mesteacănului nr. 20)
09:00 – Grupa D: Montana Pătârlagele – Real Crângași
09:40 – Grupa D: Real Năvodari – Delta Tulcea
10:20 – Grupa D: Real Crângași – Real Năvodari
11:00 – Grupa D: Delta Tulcea – Montana Pătârlagele
11:40 – Grupa B: Steaua Noua Generație București – Petrolul Ploiești
12:20 – Grupa B: ACS Golden Kids Brașov – ACS SAF Codlea
13:00 – Grupa B: ACS Golden Kids Brașov – Steaua Noua Generație București
13:40 – Grupa B: ACS SAF Codlea – Petrolul Ploiești
14:20 – Grupa D: Real Crângași – Delta Tulcea
15:00 – Grupa D: Montana Pătârlagele – Real Năvodari
15:40 – Grupa B: Steaua Noua Generație București – ACS SAF Codlea
16:20 – Grupa B: Petrolul Ploiești – ACS Golden Kids Brașov
17:00 – Sfert Finală 1: Locul 1 Grupa B – Locul 2 Grupa D
20:20 – FINALA MICĂ
21:00 – FINALA MARE

Sâmbătă, 17 decembrie: Sală sport Liceul cu Program Sportiv ”Iolanda Balaș Soter” (Buzău, Aleea Școlilor nr. 1)
09:00 – Grupa C: LPS Buzău – Școala de Fotbal Toader 2
09:40 – Grupa C: Junior Țăndărei – Năvodari
10:20 – Grupa C: Black Sea Năvodari – LPS Buzău
11:00 – Grupa C: Junior Țăndărei – Școala de Fotbal Toader 2
11:40 – Grupa A: Școala de Fotbal Toader 1 – Inter Junior București
12:20 – Grupa A: Școala de Fotbal ”Bănel Nicoliță” – Luceafărul Târgoviște
13:00 – Grupa A: Școala de Fotbal ”Bănel Nicoliță” – Inter Junior București
13:40 – Grupa A: Luceafărul Târgoviște – Școala de Fotbal Toader 1
14:20 – Grupa C: LPS Buzău – Junior Țăndărei
15:00 – Grupa C: Black Sea Năvădari – Școala de Fotbal Toader 2
15:40 – Grupa A: Școala de Fotbal ”Bănel Nicoliță” – Școala de Fotbal Toader 1
16:20 – Grupa A: Inter Junior București – Luceafărul Târgoviște
17:00 – Sfert Finală 3: Locul 1 Grupa A – Locul 2 Grupa C
17:40 – Sfert Finală 4: Locul 1 Grupa C – Locul 2 Grupa A
18:20 – Sfert Finală 2: Locul 1 Grupa D – Locul 2 Grupa B
19:00: – câștigător Sfert Finală 1 – câștigător Sfert Finală 3
19:40 – câștigător Sfert Finală 2 – câștigător Sfert Finală 4

PROGRAM MECIURI GRUPA 2015

Duminică, 18 decembrie: Sala Sporturilor Romeo Iamandi (Buzău, str. Mesteacănului nr. 20)
09:00 – Grupa A: Pescărușul Sarichioi – LPS Helmuth Duckadam Clinceni
09:40 – Grupa A: Delta Tulcea – Școala de Fotbal Toader 2
10:20 – Grupa C: Steaua Noua Generație București – Școala de Fotbal Toader 1
11:00 – Grupa A: Școala de Fotbal Toader 2 – Pescărușul Sarichioi
11:40 – Grupa A: LPS Helmuth Duckadam Clinceni – Delta Tulcea
12:20 – Grupa C: Campionii Galați – Școala de Fotbal Toader 1
13:00 – Grupa A: Școala de Fotbal Toader 2 – LPS Helmuth Duckadam Clinceni
13:40 – Grupa A: Delta Tulcea – Pescărușul Sarichioi
14:20 – Grupa C: Campionii Galați – Steaua Noua Generație București
15:00 – Sfert finală 1: locul 1 Grupa A – locul 2 Grupa C
15:40 – Sfert finală 2: locul 1 Grupa C – locul 2 Grupa A
16:20 – Sfert finală 3: locul 1 Grupa B – locul 2 Grupa D
17:00 – câștigătoare sfert finală 1 – câștigătoare sfert finală 3
20:00 – FINALA MICĂ
20:40 – FINALA MARE

Duminică, 18 decembrie: Sală sport Liceul cu Program Sportiv ”Iolanda Balaș Soter” (Buzău, Aleea Școlilor nr. 1)
09:30 – Grupa B: LPS Buzău – ACS Valea Călugărească
10:20 – Grupa D: Real Crângași – Olimpia Picior de Munte
11:00 – Grupa B: ACS Valea Călugărească – ACS Cazasu
11:40 – Grupa D: Olimpia Picior de Munte – Luceafărul Târgoviște
12:20 – Grupa B: LPS Buzău – ACS Cazasu
13:00 – Grupa D: Luceafărul Târgoviște – Real Crângași
13:40 – Meci clasament: locul 3 grupa B – locul 3 grupa D
14:20 – Sfert finală 4: locul 1 Grupa D – locul 2 Grupa B
15:30 – Meci clasament: locul 3 grupa A – locul 3 grupa C
17:20 – câștigătoare sfert finală 2 – câștigătoare sfert finală 4

Sumar regulament

Echipele vor prezenta la începutul competiției un tabel nominal care va curpinde informații cu privire la numele și prenumele jucătorilor, numărul de pe tricou și anul nașterii. Acesta va fi pus la dispoziţie de către organizatori, cu 3 zile înaintea competiţiei, pe această pagină. Pentru respecta programul competiţiei, vă rugăm să-l descărcaţi şi să-l prezentaţi la sală, înainte de primul joc. Acest tabel va fi însoțit de legitimații sau orice alt document (carnet de note, pașaport) care are fotografia participantului, pentru confirmarea identității jucătorului și a datele înscrise în tabel.

Fiecare echipă va trece prin faza ”confruntului”, acest lucru fiind făcut de doi membri din echipa organizatorilor, astfel încât să nu existe întreruperi în joc, suspiciuni sau contestații. Echipele care vor prezenta jucători mai mari ca vârstă decât categoria la care sunt înscriși vor juca în afara competiției, fără puncte, dar cu acceptul echipei adverse.

În cazul egalității de puncte, pentru clasamentul din grupe:
Între două echipe, se iau în calcul, în următoarea ordine, următoarele criterii:
1. meciul direct
2. golaverajul
3. în cazul egalității la golaveraj, se califică echipa care a marcat mai multe goluri
4. în cazul egalității perfecte, se vor executa 3 lovituri de la 7 m., pentru departajare

Între trei echipe, se iau în calcul, în următoarea ordine, următoarele criterii:
1. clasamentul întocmit după rezultatele meciurilor disputate între ele
2. golaverajul
3. numărul de goluri marcate
4. în cazul egalității perfecte, se va face o tragere la sorți

Meciuri
Meciurile vor fi structurate pe două reprize (fără pauză între reprize, doar cu schimbarea terenului).
Schimbările de jucători se pot face numai atunci când mingea nu este în joc și nu înainte ca cel înlocuit să părăsească terenul.
Grupa 2012 – se vor juca 2 reprize a 20 minute fiecare
Grupa 2013 – se vor juca 2 reprize a 20 minute fiecare
Grupa 2014 – se vor juca 2 reprize a 15 minute fiecare
Grupa 2015 – se vor juca 2 reprize a 15 minute fiecare

Reguli joc
Repunerea în joc a mingii se face de către portar, numai cu mâna.
Out-ul de la marginea terenului se execută cu doar cu piciorul, fără ca mingea să fie plasată mai sus de nivelul genunchiului.
Portarul nu poate prinde mingea cu mâna din pasa voită a coechipierului.
Sunt interzise și sancționate cu lovitură liberă indirectă, intrările prin alunecare făcute la adversar.

În rest, competiţia se va desfăşura potrivit regulamentului fiecărei categorii de vârstă, folosit în competiţiile oficiale ale Federaţiei Române de Fotbal. Orice altă nelămurire sau situaţie neprevăzută, va fi rezolvată de către responsabilul de sală, după consultări cu organizatorii.

Organizatori

Sponsori

Parteneri