Metalul Buzău a obținut o victorie clară în deplasarea de la Focșani, dominând jocul chiar și atunci când echipele au fost în echilibru numeric, 11 la 11. Echipa din Buzău, care nu reușise să adune niciun punct în primele două meciuri din Liga 2, a început partida mult mai energic, înfruntând formația cu care luptase anterior pentru promovarea din Liga 3. După o primă repriză de control teritorial, golul a venit în minutul 40 prin Valentin Rubu, care a trimis mingea cu precizie în vinclu.

După pauză, gazdele au rămas în 10 oameni, după eliminarea lui Gabriel Dodoi, care a văzut două cartonașe galbene în doar trei minute. Profitând de acest avantaj, Metalul a mai înscris de două ori. Florin Opaiț a dus scorul la 2-0 în minutul 72, iar Ciprian Perju, fost jucător al echipei CSM Focșani, a închis tabela în minutul 84.

Cu această victorie, Metalul Buzău și-a adunat primele puncte din noul sezon, urcând pe locul 13 în clasament, datorită unui golaveraj egal, 4-4. În schimb, CSM Focșani are același număr de puncte, dar un golaveraj negativ, 2-5, situație în care echipa din Focșani a căzut pe locul 15.

În următoarea etapă, Metalul Buzău va primi vizita celor de la FC Bihor Oradea, sâmbătă, 24 august ambele meciuri având loc la ora 11:00.

CSM FOCȘANI – METALUL BUZĂU 0-3
Valentin Robu 40′, Florin Opaiț 72′, Ciprian Perju 84′

CSM Focșani: Ureche – Săpunaru (cpt.), Jalbă, Vișinar, Tamași – Brînzan (Ciopa 78′), Rența (Andr. Mazilu 46′) – Gorovei (Pedro Albino 46′), Rob. Enache (G. Dănăilă 36′), Al. Fl. Zaharia (Mih. Stancu 62′) – Dodoi
Rezerve neutilizate: S. Preda – Creț, T. Dănilă, Dr. Oprea
Antrenor: Călin Moldovan
Eliminat: Gabriel Dodoi 51′ (cumul de cartonașe galbene)

Metalul Buzău: I. Dinu – Alb. Olaru, M. Manea, Perju, Rz. Radu – Borțoneanu (Vîlcu 88′), Tudorică (cpt.), Jozic (A. Manea 79′) – Opaiț (Ed. Rusu 79′), Mat. Constantinescu (Ad. Moldovan 73′), Val. Robu (Petra 88′)
Rezerve neutilizate: Micle – Panaite, I. Croitoru, D. Stan
Antrenor: Valentin Stan

Stadion: Milcovul (Focşani – Vrancea). Arbitru: Ana Maria Terteleac (Berceni – Ilfov). Asistenți: Andrei Diaconu (Iaşi) și Roxana Ivanov (Giurgiu). Rezervă: Gabriel Mihuleac (Iaşi). Observator arbitri: Ionuț Borcan (Ploieşti). Delegat joc: Mircea Bucur (Târgu Mureş).

Sursă foto: CSM Focșani Facebook