• HC Buzău, învinsă la Suceava după un arbitraj controversat!

Într-un meci disputat în Sala „Dumitru Bernicu” din Suceava, CSU Suceava a învins HC Buzău cu scorul de 36-32, într-un duel aprins din cadrul etapei a V-a a Ligii Zimbrilor 2024-2025. Deși buzoienii au demonstrat o determinare remarcabilă și un joc echilibrat pe parcursul primei reprize, finalul partidei a fost marcat de decizii de arbitraj care au influențat soarta meciului în mod direct. Buzăul Sportiv vă prezintă fază cu faza, deciziile brigăzii Badiu/Barbu care a înclinat balanța puternic în favoarea gazdelor.

REPRIZA 1

1. 00:30 – Tratament diferit al aruncării din contact. La HC BZ nu se fluieră 9 m. A se analiza în paralel cu faza din repriza 1, minutul 28:40.
  2. 02:30 – Jucătorul Medurić este sancționat direct cu eliminare de 2 minute pentru fault din lateral. A se analiza în paralel cu faza din repriza 2, minutul 14:42, când jucătorul SV nu este eliminat pentru aceeași acțiune (împingere în aer din lateral).
  3. 07:10 – Mingea lovește piciorul apărătorului, nu se sancționează. Mingea este recuperată de SV, care înscrie în poarta goală.
  4. 11:45 – Se fluieră foarte târziu fault. Nu se aplică sancțiune disciplinară (eliminare 2 minute). Nu se dictează aruncare de la 7 metri. A se vedea în paralel cu eliminarea lui Medurić din minutul 02:30.
  5. 13:45 – Se dictează aruncare de la 7 metri pentru fault pe aruncare (a se vedea în paralel cu minutul 19:22).
  6. 19:20 – Se dictează aruncare de la 9 metri, deși faultul trebuia sancționat cu eliminare de 2 minute și aruncare de la 7 metri.
  7. 28:40 – Se dictează aruncare de la 9 metri. A se analiza în paralel cu faza din minutul 00:30, în care nu se dictează aruncare de la 9 metri pentru fault la Kliš.
  8. 29:25 – Se fluieră în mod eronat pași la Malašinskas, deși jucătorul pasează după al treilea pas. A se analiza în paralel cu faza din repriza 2, minutul 14:28, când nu se fluieră pași la o acțiune identică a jucătorului SV (cum e bine?!)

Arbitraj părtinitor pe final de meci
În repriza a doua, HC Buzău a continuat să lupte pentru fiecare minge, menținându-se aproape de adversari. La pauză, scorul era de 17-16 pentru CSU Suceava, semn că oaspeții aveau șanse reale de a întoarce rezultatul. Din păcate pentru buzoieni, deciziile arbitrilor în momentele cheie au afectat semnificativ deznodământul meciului.

Două faze controversate au atras atenția pe finalul jocului. Andrei Daniel Susanu, unul dintre pilonii apărării buzoiene, a primit a treia eliminare de două minute, ceea ce a dus automat la descalificarea sa. Decizia a fost considerată extrem de severă de către echipa tehnică a buzoienilor, care a contestat vehement această sancțiune. Conform oficialilor echipei, contactul dintre Susanu și adversarul sucevean nu justifica o astfel de măsură, mai ales într-un moment decisiv al jocului.

La scurt timp după eliminarea lui Susanu, Edin Klis a fost trimis și el pe banca de rezerve pentru o presupusă aruncare periculoasă în direcția portarului advers. Reluările video și reacțiile jucătorilor au indicat faptul că decizia a fost eronată, Klis intenționând doar să trimită mingea la poartă, fără să pună în pericol integritatea fizică a portarului.

REPRIZA 2

1. 00:25 – Se dictează aruncare de la 7 metri în mod pentru gazde, deși în alte doua faze identice ale Buzăului, deciziile au fost în antiteză. (minutele 11:45 și 19:20).
  2. 01:35 – Portarul împiedică repunerea rapidă, el nefiind în poartă. Nu se aplică sancțiune. HCBZ rămâne în pre-pasiv.
  3. 03:30 – Se dictează aruncare de la 7 metri, după ce inițial se arată repunere de la portar. Măsura este corectă, dar este tratată diferit față de momentele din prima repriză, minutele 11:45 și 19:20, când HCBZ este clar văduvită de neacordarea a două aruncări de la 7 metri.
  4. 06:14 – Nu se fluieră pași la interul dreapta al sucevenilor, deși acesta pasează după al patrulea pas. Mingea ajunge la pivot, care obține 7 metri.
  5. 08:15 – Se fluieră eliminare pentru ambii jucători aflați la semicerc, deși apărătorul CSUSV este cel care faultează. Jucătorul Susanu a fost vânat pe durata întregului meci, aceasta fiind doar prima decizie aberantă din șirul care a dus la eliminarea sa.
  6. 09:25 – Jucătorul gazdelor se apără în semicerc aflându-se pe direcția de deplasare a extremei buzoiene care aruncă la poartă. Nu se dictează aruncare de la 7 metri.
  7. 10:00 – Apărătorul SV împinge fără minge pivotul BZ. Nu se dictează eliminare de 2 minute.
  8. 11:00 – Jucătorul sucevenilor primește mingea călcând semicercul și marchează. Golul se punctează. Jucătorul Susanu de la HC BZ este eliminat pentru proteste, confirmându-se că a fost vânat pe durata întregii partide. Nu doar că nu s-a acordat semicerc (vezi sideo), dar este și eliminat jucătorul nostru.
  9. 14:28 – Jucătorul gazdelor pasează după al treilea pas. În mod corect nu se dictează pași, dar faza este tratată diferit față de cea din prima repriză, minutul 29:25, când se fluieră pași la Malašinskas pentru aceeași acțiune.
  10. 14:42 – Mošić este împins din lateral pe aruncare. Nu se aplică sancțiune disciplinară. Faza este tratată diferit față de cea din prima repriză, minutul 02:30, când jucătorul Medurić este eliminat pentru o intervenție asemănătoare.
  11. 15:18 – Golul lui Broască este anulat în mod eronat pentru un presupus semicerc. Este evident că Broască nu calcă linia semicercului, intrând în discuție pătrunderea lui Malašinskas, care într-adevăr ajunge în semicerc după ce pasează, dar ajunge acolo fiind împins evident de jucătorul cu numărul 24 de la Suceava.
  12. 19:20 – Apărătorul gazdelor exagerează căderea pentru a obține forțare. Nu se dictează eliminare. Faza este tratată diferit față de cea din minutul 22:45, când jucătorul Susanu este eliminat pentru 2 minute și primește cartonașul roșu.
  13. 20:55 – Se fluieră picior la Rață, deși mingea este preluată de apărător cu mâna (faza se petrece la scorul de 30-29, într-un moment al jocului foarte echilibrat și tensionat). A se vedea reacția instantanee a tuturor jucătorilor Buzăului, care au văzut faza din toate unghiurile, precum și reacția jucătorilor gazdelor care plecaseră în apărare.
  14. 21:15 – Nu se fluieră forțare, pentru că apărătorul BZ întâmpină cu brațul ridicat pe jucătorul de atac SV.
  15. 22:00 – Se fluieră forțare, deși apărătorul SV se apără întâmpinând cu brațul ridicat jucătorul de atac. Faza identică cu cea din repriza 2, minutul 21:15.
  16. 22:40 – Jucătorul Susanu, vânat tot meciul, este sancționat cu eliminare de 2 minute și cartonaș roșu pentru a treia eliminare, pentru că exagerează căderea după contact. Faza trebuie analizată în paralel cu cea din repriza 2, minutul 19:20, acolo unde jucătorii gazdelor au scăpat basma curată. Oare jucătorul Susanu a fost urmărit pe durata întregii partide cu scopul de a fi eliminat din joc? În caz afirmativ, misiune îndeplinită!
  17. 24:40 – Jucătorul Kliš aruncă din fault, având între el și portar pe jucătorul SV cu numărul 34. Mingea îl lovește în față pe portar, Kliš recuperează mingea și înscrie. Arbitrul fluieră în momentul în care jucătorul Kliš înscrie, după care dictează haotic eliminare de 2 minute pentru jucătorul nostru. Nu doar că golul nu este validat, dar pierdem posesia și plecăm în apărare în inferioritate numerică, toate acestea întâmplându-se la scorul de 31-29, în minutul 55.
  18. 25:33 – Mošić aruncă din fault, mingea îl lovește în față pe portar. Se dictează aruncare de la 9 metri. Faza trebuie tratată în paralel cu cea din repriza 2, minutul 24:40, respectiv din atacul anterior al echipei noastre, când a fost eliminat în mod aberant jucătorul Kliš.
  19. 27:10 – Jucătorul SV comite pași înainte de a face dribling și de a fi faultat. Jocul este lăsat să continue, jucătorul înscrie.

De-a lungul timpului, buzoienii au fost în mod constant dezavantajați de deciziile cuplului de arbitrii Badiu/ Barbu. „Lupii” au fost învinși în mod repetat, nu doar în această partidă, ci și în meciurile anterioare, de fiecare dată când dreptatea pe teren a fost împărțită de cei doi „fluierași”.

Pe parchet, buzoienii au avut evoluții remarcabile în ofensivă, cu Sergio Henrique Monteiro De Barros reușind 7 goluri, iar Ivan Mosic adăugând alte 6. Eforturile acestora au fost însă insuficiente în fața unor adversități care au venit, din păcate, nu doar din partea echipei gazdă.

Următorul meci: revanșa acasă?
„Lupii” speră să luite cât mai curând această partidă cu gust amar și să se concentreze pe următoarea confruntare, pe teren propriu, împotriva CSM Bacău, programată pentru duminică, 6 octombrie. Publicul din Buzău este așteptat să fie alături de echipă, în încercarea de a recupera punctele pierdute în condiții controversate la Suceava.

Între timp, rămâne de văzut dacă oficialii clubului vor înainta o contestație sau o sesizare oficială în privința prestației celor doi arbitri, a căror influență în acest meci a fost evidentă. Badiu și Barbu riscă potrivit regulamentelor în vigoare, o excludere de la delegări în primul eșalon, cel puțin pentru 4 etape.

Articolul precedentVictorie pentru HC Junior BB în debutul Campionatului Național de Handbal Masculin – Juniori 3 (Seria A)
Andrei Pițigoi
Autor al cărţii „Drum printre ani – Istoria echipei de fotbal Gloria Buzău 1971 – 2011”. În prezent redactor şef al publicaţiei Buzăul Sportiv, fotojurnalist şi data collector Data Sports Group şi fotograf 123RF. Realizator TV şi moderator al emisiunilor "Sport Maxim", „Fotbal Total”, „TV Sport”, „Eurofotbal”, „Sport Maxim”, „Arena sportivă” şi „Zona neutră”. Prezentator al emisiunilor „În spatele uşilor de restaurant”, „Tainele pensiunii” şi "Bilet de vacanţă". Realizator al DVD-urilor „Războinicii la Ciuta”, „Meciuri de poveste” şi „Palatul Comunal, simbol al Buzăului”. Peste 200 de evenimente sportive comentate (din fotbal, handbal şi futsal). Manager "Buzăul Sportiv" & "Agora Buzau".