VIDEO. Petrolul Berca fără adversar! „Petroliştii” s-au calificat în finala Cupei

0

Petrolul Berca a obţinut biletele pentru finala Cupei României – faza judeţeană, după ce a învins la scor Cereanim Smeeni. Jucătorii antrenaţi de Lilian Micu nu au călcat pedala de acceleraţie în compania echipei din Liga a V-a şi au dovedit că se pot alătura Olimpiei Râmnicu Sărat în al treilea eşalon al fotbalului românesc.

Campioana judeţului Buzău a început foarte bine jocul cu Cereanim Smeeni, arătându-şi din start intenţiile ofensive. Lungoci, golgheterul ligii a IV-a a deschis scorul în minutul 25. Zece minute mai târziu, cel mai prolific marcator din campionatul judeţean a realizat „dubla”. Jucătorii antrenaţi de Lilian Micu au intrat la cabine sub adăpostul liniştitor al celor două goluri. La reluarea jocului, Butiseacă a dus scorul la 3 – 0 după o acţiune ofensivă de toată frumuseţea. În minutul 55, Sava a marcat primul gol al celor din Smeeni, cu o execuţie care a stârnit aplauzele celor prezenţi la meci. A urmat golul lui Iordache, din minutul 61 şi o dată cu el s-au aprins speranţele formaţiei din liga a V-a pentru victorie. Vasile a curmat visul celor de la Cereanim de „a prinde” ultimul act al cele mai vechi întreceri interne după ce a marcat în minutul 67 pentru 4 – 2. Alin Radu şi-a demonstrat tehnicitatea printr-un lob de efect din marginea careului de şase metri, cu doar zece minute înainte de fluierul final. Gabriel a stabilit rezultatul final în minutul 88, 6 la 2 pentru Petrolul Berca, iar jucătorii antrenaţi de Lilian Micu sunt doar la un meci distanţă de event. Dacă îşi vor adjudeca şi Cupa, „petroliştii” vor întâlni în Super Cupa care va avea loc la Nehoiu, în luna august, ocupanta poziţiei secunde din Liga a IV-a.