Echipa HC Junior BB în forță la Turneul FunSports Cup de la Brașov

0

În perioada 1-5 septembrie 2024, Brașovul a găzduit Turneul FunSports Cup, unde s-au întâlnit unele dintre cele mai puternice echipe de juniori din România. Printre acestea, HC Junior BB, reprezentând Buzăul la categoria juniori 3 masculin, a intrat în competiție alături de echipele Dinamo București, KIR Constanța și Tricolorul Breaza în Grupa A.

Victorie categorică în primul meci
Primul meci al echipei HC Junior BB s-a disputat luni, 2 septembrie 2024, la ora 09:40, în Sala Metrom, împotriva formației KIR Constanța. Buzoienii au dominat jocul de la început până la final, impunându-se cu un scor categoric de 36 la 7, după ce au intrat la pauză cu un avans confortabil, scor 16 la 3.

Marcatorii echipei HC Junior BB au fost: Gurău Eduard Gabriel – 11 goluri, Nicolae Alexandru Tudor – 5 goluri, Mocanu Ștefan Rareș – 5 goluri, Ionașcu Eduard Ștefan – 4 goluri, Stanciu Georgian Eduard – 4 goluri, Panait Mihai Dragoș – 3 goluri, Irimia Mihail Rareș – 2 goluri, Lăcătuș David Andrei – 2 goluri.

Această victorie clară a subliniat forța și coeziunea echipei din Buzău, care s-a impus atât printr-o apărare solidă, cât și printr-un atac bine organizat.

Eșec dur în fața celor de la Dinamo București
Tot în aceeași zi, buzoienii au întâlnit una dintre cele mai puternice echipe din competiție, Dinamo București. Meciul s-a desfășurat în Sala Colina U., începând cu ora 17:50. După un început echilibrat, cu un scor la pauză de 11 la 7 în favoarea dinamoviștilor, HC Junior BB nu a reușit să țină pasul în a doua repriză. Dinamo București a câștigat partida cu scorul final de 36 la 14.

Marcatorii HC Junior BB în acest meci au fost: Gurău Eduard Gabriel – 6 goluri, Lăcătuș David Andrei – 2 goluri, Nicolae Alexandru Tudor – 2 goluri, Stanciu Georgian Eduard – 2 goluri, Neagu Cosmin Gabriel – 1 gol, Irimia Mihail Rareș – 1 gol.

Deși scorul a fost defavorabil, echipa HC Junior BB a dat dovadă de determinare și a încercat să facă față presiunii unei echipe redutabile precum Dinamo.

Revenire spectaculoasă în al treilea meci
Marți, 3 septembrie 2024, HC Junior BB a disputat un nou meci în Sala Colina U., de această dată împotriva echipei Tricolorul Breaza. Buzoienii au reușit să își redreseze moralul și să câștige partida cu scorul de 27 la 21, după ce au condus la pauză cu 13 la 12.

Marcatorii HC Junior BB în acest meci au fost: Gurău Eduard Gabriel – 9 goluri, Nicolae Alexandru Tudor – 6 goluri, Lăcătuș David Andrei – 4 goluri, Ionașcu Eduard Ștefan – 4 goluri, Stanciu Georgian Eduard – 1 gol, Neagu Cosmin Gabriel – 1 gol, Mocanu Ștefan Rareș – 1 gol.

Această victorie a demonstrat capacitatea echipei de a reveni puternic după un eșec și de a lupta până la final.

Calificare în faza următoare și încheiere pe locul IV
Datorită celor două victorii obținute în grupă, echipa HC Junior BB s-a calificat în faza următoare a competiției. În primul meci din această fază, echipa a fost învinsă de CSS București cu scorul de 26 la 18 (17-8 la pauză). În următoarea partidă, HC Junior BB a pierdut în fața celor de la CSO Mizil, cu scorul de 29 la 22 (9-14 la pauză).
În final, jucătorii de la HC Junior BB au încheiat competiția pe locul IV la categoria lor de vârstă, o realizare deosebită care arată potențialul și devotamentul tinerilor sportivi.