![manole bogdan](http://buzaul-sportiv.ro/wp-content/uploads/2023/01/manole-bogdan.jpg)
Bogdan Marian Manole este primul transfer important al formaţiei Metalul Buzău din perioada de transferuri din iarnă. Jucătorul provine de la echipa ACS Muscelul Câmpulung, ultima clasată în seria a IV-a, a Ligii a III-a. Fotbalistul în vârstă de 26 de ani evoluează pe postul de fundaş central şi a evoluat la 45 de jocuri la nivelul ligii secunde. De-a lungul carierei sale, acesta a mai jucat la Rapid Bucureşti, CS Afumaţi, Concordia Chiajna şi Atletic Bradu.
![Bogdan Manole, ultimul din dreapta.](http://buzaul-sportiv.ro/wp-content/uploads/2023/01/324780218_1162789214628667_2815208573402045905_n-1024x578.jpg)
Manole este născut în Câmpulung pe 4 septembrie 1996, are 1,90 m înălţime şi a semnat o înţelegere cu Metalul Buzău valabilă până pe 30 iunie 2024. Contractul va fi înregistrat la FRF pe 17 ianuarie, simultan cu deschiderea ferestrei de transferuri din această perioadă. Înţelegerea a fost confirmată de conducătorii echipei buzoiene.
Profilul complet al jucătorului, poate fi consultat pe TransferMarkt.