Sâmbătă, la Constanţa s-a disputat unul dintre cele mai aşteptate jocuri ale actuale ediţii de Divizia A. CSU Neptun din localitate, viceliderul ierarhiei din eşalonul secund a întâlnit SCM Gloria Buzău, ocupanta primei poziţii. Buzoiencele, „rebotezate” sub tutela Primăriei „şi-au forţat norocul” pentru a patra oară consecutiv, după ce vreme de trei sezoane au bătut-n zadar la porţiile primei ligi. De data aceasta, le-a ieşit.

Două autocare cu suporteri buzoieni au însoţit echipa la Constanţa pentru un joc în care handbalistele noastră au fost „obligate” de fani să dea mai mult de 100%. Conştiente de importanţa partidei de pe Litoral şi cu un „boost” valoric şi de moral realizat cu doar o zi înainte de meciul de la Constanţa, prin aducerea Ionelei Goran, fetele antrenate de Romeo Ilie nu au luat în calcul decât victoria în partida care le-a adus cu un pas mai aproape de Liga Naţională. Primele cinci minute ale întâlnirii au jucat un rol foarte important, cel puţin în confruntarea psihică dintre cele două formaţii. Buzoiencele, mai mature în exprimare, au reuşit să blocheze trei atacuri ale constănţencelor şi să fructifice, prin Alina Horjea, două faze ofensive (min. 5; 0-2). Gazdele au reuşit să revină în joc şi au mers „braţ la braţ” până în minutul 28, când Ionescu şi Compania s-au desprins la trei goluri (min. 28, 8-11), diferenţă pe care au menţinut-o pe tabela de marcaj până la capătul primei reprize (9-12). Momentul critic al partidei l-a reprezentat debutul celei de-a două reprize. În cinci minute, buzoiencele s-au văzut egalate (min. 35, 14-14) iar slaba gestionare a momentului ar fi putut costa SCM Gloria Buzău, promovarea.

As-ul din mâneca tehnicianului Romeo Ilie s-a numit Ionela Goran. O jucătoare cu experienţă de necontestat, pusă alături de alte două handbaliste a căror prezentare este zadarnică, Alina Horjea şi Anca Ionescu, a înseamnat, înainte de orice aspect tehnico-tactic, cea mai bună mişcare „de moral” pentru formaţia din Buzău. SCM Gloria Buzău a început să se desprindă: min. 45 ,15-21; min. 55, 16-27, pentru ca la final să se impună cu 20-28, un rezultat care alungă idea de derby din orice cronică. În urma meciului fabulos de la Constanţa rămâne cifrele. Locul 1, SCM Gloria Buzău, 15 meciuri, 15 victorii, 45 de puncte; la nouă distanţă de ocupanta poziţiei secunde. Etapa viitoare, SCM Gloria Buzău va întâlni, în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” formaţia Activ Plopeni, locul 12 în ierarhia Diviziei A.

CSU Neptun Constanţa – SCM Gloria Buzău: 9-12 (la pauză), 20-28 (la final)
Etapa a XVI-a, Divizia A, 13 ianuarie 2018

CSU Neptun Constanţa: Claudia Condurache, Bianca Bostan, Diana Mada, Andreea Ciucanu (1 gol), Maria Saucă, Bianca Căldare (5 goluri), Denisa Bari, Claudia Nedelcu, Andreea Pintilie (6 goluri), Rebeca Mihaela (4 goluri), Teodora Constantin, Anca Straton, Adriana Muşat şi Ana Toderica (4 goluri). Antrenor: Ionuţ Puşcaşu.

SCM Gloria Buzău: Ana Maria Micu, Mădălina Mureş, Alexandra Vrabie, Gabriela Drugău, Gabriela, Cristina Dragu, Cristina Ciuplea, Alina Horjea (12 goluri), Anca Ionescu (7 goluri), Ionela Goran (4 goluri), Laura Bujoiu, Nicoleta Vlad (5 goluri), Denisa Matei, Roxana Tabarcea, Alina Lupu, Andreea Mărginean şi Cristina Strahan. Antrenor: Romeo Ilie. Şef de secţie: Radu Bogdan.