Dinamo a învins FC Voluntari, scor 2-1, (0-0 la pauză), în prima etapă a Ligii I, revenind după ce a fost condusă cu 1-0. Pentru FC Voluntari a înscris Ricardinho, în minutul 57, în timp ce pentru roş albi au marcat Diogo Salomao în ’61 şi Deian Sorescu în ’75.

CLICK AICI PENTRU GALERIA FOTO COMPLETĂ!

Duelul Dinamo-Voluntari este cea mai dezechilibrată întâlnire posibilă de pe prima scenă a fotbalului românesc. Asta dacă ne uităm la istoria meciurilor directe. Dinamo are un palmares 100% pozitiv cu FC Voluntari. Din 10 meciuri jucate până acum, 10 au fost câștigate de ”câini”.

„Îmi cunosc bine jucătorii. Știu ce am pe margine. I-am introdus pe Sorescu și Axente, care au adus plusul de care aveam nevoie. Nu există prospețime momentan, abia am terminat perioada de acumulare. Mă bucur că echipa a arătat caracter după pauză. Am revenit, plecăm cu 3 puncte și veți vedea ușor, ușor un Dinamo mult mai proaspăt. Săptămâna viitoare e derby-ul cu FCSB. Am încredere că putem face un meci foarte bun. Sărbătorim astăzi, apoi începem pregătirea. Știm foarte bine ce reprezintă acest meci pentru noi și pentru suporteri”, a declarat Bratu la TV Telekom Sport.

Dinamo Bucureşti: Penedo – Corbu, M. Popescu, Katsikas, Popovici – Hanca (Tîrcoveanu 86), Mahlangu, Nistor – Moldoveanu (Sorescu 60), D. Popa (Axente 60) şi Salomao. Rezerve: Muţiu – Sorescu, Tîrcoveanu, Ciobotariu, Oleanu, R. Grigore şi Axente. Antrenor: Florin Bratu.
FC Voluntari: Drăghia – Ricardinho, Artabe, Walace, Bucurică – Laidouni, Răuţă – Ciucur (Căpăţînă 56), Sesar, Pîrcălabu – Ad. Bălan. Rezerve: Petrariu – Szijj, Leasă şi G. Deac, Tudorie, Căpăţînă şi Gîsă. Antrenor: Daniel Opriţa.
Cartonaşe galbene: Moldoveanu ’55, Axente ’90+2 / Ciucur ’50
Arbitri: Alexandru Tudor – George Florin Neacşu, Ionel Valentin Dumitru – Iulian Călin
Observatori: Valentin Alexandru, Liviu Ciubotariu