Gloria Buzău „îngenucheată” de Mordovia Saransk, scor 8 – 1!

1

mordovia

Divizionara secundă, Gloria Buzău a suferit o înfrângere usturătoare în compania ruşilor de la Mordavia Saransk. Buzoienii au pierdut primul joc de pregătire disputat în stagiul din Turcia cu 8 la 1. Nu, nu este o greşeală de tipar, gruparea din Crâng „a reuşit” contra-performanţa de a ajunge la o medie aproximativă de un gol primit la fiecare 11 minute. Ce e drept, ruşii s-au prezentat la ora jocului mult mai bine pregătiţi decât formaţia buzoiană şi cu un lot net superior celui din Crâng. Ruşii au deschis scorul în minutul 27 prin Lutsenko şi au reuşit să intre la pauză sub avantajul a două goluri, ultima aparţinându-i lui Mukhamteshin (min. 33). Imedia după reluarea jocului, în minutul 51 a înscris Ivanov, trei minute mai târziu Markin a transformat o lovitură de pedeapsă după un fault asupra lui Dudieva, Mukhamteshin şi-a trecut în cont „dubla” în minutul 59, a urmat un autogol al buzoienilor în minutul 60 şi reuşitele lui Ivanov (min. 64) şi Samodin (min. 77). Unicul gol al buzoienilor a fost marcat de Dorin Burlacu. În repriza secundă, în echipa formaţiei antrenate de cunoscutul tehnician Yury Semin şi-a făcut aparţia şi muntenegreanul Vladimir Bozovici, fostul fundaş al echipei Rapid Bucureşti alături de Milan Perendija fost apărător la Oţelul Galaţi. Mordavia Saransk evoluează în prima divizie din Rusia şi a fost antrenată de trecut de Dorinel Munteanu. Rezumatul partidei dintre Mordovia Saransk şi Gloria Buzău poate fi vizionat pe site-ul BuzăulSportiv.ro

Yuri Semin, secretul ruşilor de la Mordovia

Adus în această vară de la Qabala (Azerbaijan), acolo unde a încheiat stagiune pe locul trei, Yuri Semin este cel mai cunoscut nume ce se leagă în prezent de formaţia din Saransk. Rusul Semin a mai antrenat în trecut „nume grele” din fotbalul estic, precum Dinamo Kiev, Lokomotiv Moscova şi naţionala Rusiei. Acesta are în palmares ca tehnician două titluri de campion în Rusia şi patru de vicecampion, două Super Cupe ale Rusiei, patru Cupe ale Rusiei, trei titluri de campion al Ucrainei, o cupă câştigată în Ucraina şi o Super Cupă plus locul doi în cupa naţională cu azerii de la Qabala.

Mordovia Saransk – Gloria Buzău: 8 – 1, (2 – 0)
Stadion: The Green Park Hotel Sahasi 3 (Kartepe)
Au marcat: 1:0 – Eugene Lutsenko (27), 2:0 – Ruslan Mukhametshin (33), 3:0 – Alexey Ivanov (51),  4-0 – Mikhail Markin (54 pen.) * ,  5-0 – Rustem Mukhametshin (59), 6:0 – og opponents (60) 7:0 – Alexey Ivanov (64), 8-0  – Sergei Samodin (65) 8:1 – (77)/ Dorin Burlacu 8 – 1.

Articolul precedentAl Raed a învins Gloria Buzău cu 5 la 1
Articolul următor„Vioară” semnează cu Bursaspor?
Andrei Pițigoi
Autor al cărţii „Drum printre ani – Istoria echipei de fotbal Gloria Buzău 1971 – 2011”. În prezent redactor şef al publicaţiei Buzăul Sportiv, fotojurnalist şi data collector Data Sports Group şi fotograf 123RF. Realizator TV şi moderator al emisiunilor "Sport Maxim", „Fotbal Total”, „TV Sport”, „Eurofotbal”, „Sport Maxim”, „Arena sportivă” şi „Zona neutră”. Prezentator al emisiunilor „În spatele uşilor de restaurant”, „Tainele pensiunii” şi "Bilet de vacanţă". Realizator al DVD-urilor „Războinicii la Ciuta”, „Meciuri de poveste” şi „Palatul Comunal, simbol al Buzăului”. Peste 200 de evenimente sportive comentate (din fotbal, handbal şi futsal). Manager "Buzăul Sportiv" & "Agora Buzau".