Gloria Buzău „lucrată” de arbitrii! Rapid Suceava – Gloria Buzău: 2-0, (2-0)

0

IMG_20141025_124054

Divizionara secundă, Gloria Buzău a încheiat turul de campionat cu o înfrângere pe terenul formaţiei Rapid Suceava. Fotbaliştii antrenaţi de Ion Viorel au fost învinşi cu 2 la 0, la capătul unui meci în care arbitrajul şi-a pus clar amprenta asupra rezultatului final. Buzoienii au fost privaţi de trei lovituri de pedeapsă şi au încheiat partida în 10 jucători.

Fotbaliştii divizionarei secunde, Gloria Buzău, nu au reuşit să îi ofere un cadou plăcut tehnicianului Ion Viorel, cu ocazia aniversării zilei de naştere. Gruparea din Crâng a pierdut, cu 2 la 0, confruntarea cu Rapid Suceava, din cadrul ultimei runde a turului ligii secunde la fotbal. Gazdele au izbutit să deschidă scorul în minutul 20, de la punctul cu var. Bobe l-a blocat neregulamentar pe Apostol, arbitrul central a dictat lovitură de la 11 metri, iar Matei, fostul atacant al Gloriei Buzău a deschis scorul cu un şut lângă rădăcina barei. Cu şapte minute înainte de fluierul final al primei reprize, Matei a reuşit dubla, după o lovitură de cap. Soarta jocului a fost stabilită încă după primele 45 de minute. În partea secundă a jocului, singurul eveniment notabil a fost eliminarea tânărului Bobe, în minutul 89 , pentru cumul de cartonaşe galbene. Oficialii Gloriei Buzău au reclamat trei lovituri de la 11 metri neacordate de arbitrii. Prima fază şi cea mai evidentă i-a aprţinut Pârvu, atacantul buzoienilor, a fost deposedat neregulamentar de Rohetski în suprafaţa adversă de penalty, însă arbitrul a făcut semn că jocul poate continua. Iată rezultatele complete înregistrate în ultimei runde a turului stagiunii 2014 – 2015: Săgeata Năvodari – FC Brăila: 2-2, CS Baloteşti – FCm Dorohoi: 1-1, Unirea Slobozia – Farul Constanţa: 1-1, SC Bacău – FC Voluntari :1-2, Berceni – Academica: 0-0 şi Rapid Suceava – Gloria Buzău: 2-0. În urma confruntării din weekend, cele două echipe au ajuns la egalitate de puncte, Rapid Suceava ocupă locul 5 cu 16 puncte, în timp ce buzoienii sunt o treaptă mai jos cu acelaşi număr de puncte. Etapa viitoare, Gloria, va evolua în deplasare la Bacău, acolo unde va întâlni formaţia Sport Club din localitate, în prima rundă a returului.

RAPID SUCEAVA-GLORIA BUZĂU: 2-0, (2-0)

RAPID SUCEAVA: Roheţki – D. Bălan, Velescu, Ferariu, Semeghin (cpt.) – Gheorghiciuc, Sumanariu, G. Apostol, Cerlinca – M. Matei şi M. Negru. Au mai jucat: Marinkovic, Bosânceanu şi Golofca. Rezerve: C. Pascal – R. Sava, C. Spătar şi Plecanciuc. Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

GLORIA BUZĂU: Stoicescu – Ct. Vlaicu, Ad. Ghinea, Dăniţă (cpt.), S. Agache – G. Marcu, A. Voicu – Răduca, Bobe,Tigoianu – Pantelie. Au mai jucat: Damaschin, Pîrvu şi Ghiţă. Rezerve: D. Sârbu – Amet, P. Grigoraş şi R. Dumitru. Antrenor: Viorel Ion.