Metaloglobus Bucureşti – Gloria Buzău: 1-3 | Gloria Buzău nu are un joc demn de primele două poziţii din liga secundă, este departe de orice înseamnă spectacol pe dreptunghiul verde, însă evoluţia jucătorilor lui Cristi Pustai este în creştere de la meci la meci, rezultatele îi validează din punct de vedere moral şi ţin vestiarul unit, iar programul competiţional poate aduce Gloria Buzău la forma dorită, la ora meciurilor cu adversarii puternici.

Liga a II-a, Etapa a II-a | METALOGLOBUS BUCUREŞTI – GLORIA BUZĂU: 1-3, (1-2) Partidă televizată de DigiSport 1.
Au marcat: Ov. Herea (min. 3) respectiv Blejdea (min. 25), Ciobanu (min. 41 şi min. 89).
Stadion: „Metaloglobus” – Bucureşti, Spectatori: 500. Suprafaţa de joc: sintetică. Vremea: frumoasă. Cartonaşe galbene: Răuţă şi Ov. Herea/ Witorski şi Sălceanu.
Au arbitrat foarte bine: Constantin Alin Olaru (Râmnicu Vâlcea). Asistenți: George Bogdan Duță (Bacău) și Iulian Cătălin Brînză (Botoşani). Rezervă: Sergiu Mavriche (Bacău). Observator arbitri: Stan Prodan (Alexandria). Delegat joc: Stere Guteanu (Techirghiol).

Metaloglobus: 1. George Gavrilaș – 24. Darius Grosu (min. 87, 9. Raoul Cristea), 4. George Caramalău (min. 80, 7. Dragoş Potecea), D. Lung, 13. Andrei Sava – 10. Claudiu Herea, 17. Gabriel Șerban (min. 46, 22. Robert Neacşu), 16. Andrei Răuță (min. 69, 8. Claudiu Moisie), 20. Andrei Sin (min. 69, 21. Dragoş Huiban) – 11. Ovidiu Herea (cpt.), 15. Adrian Sîrbu.
Rezerve: 30. Claudiu Nedelcovici – 25. Lucian Cazan, 27. Andreas Știubea şi 28. Ștefan Coman.
Antrenor: Eugen Trică.

Gloria Buzău: 12. Relu Stoian (cpt.) – 11. Sergiu Pîrvulescu, 6. Daniel Vîrtej, 4. Kamil Wiktorski, 5. Robert Sălceanu – 23. Dinko Trebotic (min. 84, 27. Pablo Gaitan) 8. Alin Cârstocea (min. 78, 10. Georgian Honciu) – 22. Alexandru Munteanu (min. 78, 20. Valentin Munteanu), 25. Răzvan Matiș (min. 84, 20. Valentin Alexandru), 18. Andrei Blejdea – 7. Cristi Ciobanu.
Rezerve: 29. Albert Popa – 21. Bogdan Oteliță, 14. Ariel Lopez, 70. Alin Manea şi 16. Rareş Uțiu. Antrenor: Cristian Pustai.

Debut în forţă al gazdelor

Gazdele au început foarte bine meciul din cartierul Pantelimon. Prima lovitură de la colţul terenului a surprins toată defensiva buzoienilor, rămasă fără reacţie la lovitura de cap a lui Ovidiu Herea. Unul dintre puţinii jucători din liga secundă cu prezenţe sub tricolor, a înscris din 7 metri, poziţie centrală, în minutul trei al partidei după ce s-a descotorosit de Witorski, fundaşul central polonez al buzoienilor.

Minutul 10 a adus două ocazii importante în dreptul fiecăreia dintre combatante. Prima dată, Sârbu i-a luat faţa unui fundaş buzoian în marginea careului de şase metri, însă lovitura sa de cap a trecut pe lângă poarta lui Relu Stoian. La câteva secunde distanţă, pe un atac poziţional, Matiş a trimis de la distanţă un șut înşelător, însă mingea a lovit transversala porţii lui Gavrilaş. Minutul 19. Ciobanu încearcă să reediteze golul care le-a adus buzoienilor trei puncte în runda inaugurală a ligii secunde, printr-o execuţie de la distanţă, însă şutul său trece mult peste poarta oaspeţilor.

Moment culminant gestionat eronat

Minutul 21. Herea ratează şansa desprinderii. Servit ideal, vârful de 37 de ani al gazdelor a trimis din poziţie centrală, peste Stoian, dar în transversală.

Minutul 22. Buzoienii fac faţă din ce în ce mai greu atacurilor jucătorilor pregătiţi de Eugen Trică. Caramalău trimite din şase metri, printr-o lovitură de cap peste poarta lui Stoian.

Golul egalizator, la capătul unui traseu desprins din manual

Minutul 25. La prima fază de fotbal a Gloriei, Munteanu centrează perfect, din partea dreaptă, la firul ierbii, şi la fel de bine, Blejdea, demarcat excelent, reia din prima în plasa porţii adverse, lăsându-l pe Gavrilaş fără reacţie.

Minutul 37.  Contra-atac al buzoienilor, 3 la 3, urmat de o cursă a lui Blejdea şi de un şut din interiorul careului, o minge „înţepată” de marcatorul Gloriei, care trece pe lângă poarta adversă.

Blejdea, în rolul de servant

Minutul 41. Ciobanu, servit de o centrare bună a lui Blejdea, pune latul pentru 1 la 2, cu o reluarea din prima, din marginea careului de şase metri.

Minutul 62. Prima ocazie importantă a reprizei secunde aparţine buzoienilor, cu total o altă atitudine în joc faţă de primele 45 de minute. Cârstocea trimite un trasor de la 20 de metri, însă şutul în forţă al mijlocaşului lui Puştai este respins de Gavrilaş.

Minutul 73. Huiban trimite din semi-foarfecă după o preluare pe piept din interiorul suprafeţei de pedeapsă. Mingea expediată spre poarta buzoienilor nu-l surprinde pe Stoian, care reţine balonul fără emoţii.

Minutul 87. Gaitan iroseşţe o ocazie importantă. Mijlocaşul sud-american nu reuşeşte să închidă meciul, după ce reia slab din interiorul careului, cu piciorul stâng.

Minutul 89. Honciu îi pasează lui Ciobanu, demarcat în interiorul careului, care şutează puternic cu stângul din marginea careului mic, stabilind scorul final.

Gloria Buzău a fost însoţită în Capitală de o parte a galeriei buzoiene, care i-a încurajat pe jucătorii lui Pustai pe toată durata partidei. Etapa viitoare, Gloria Buzău va întâlni pe teren propriu CSM Slatina. Buzoienii au şase puncte din tot atâtea posibile.