Fotbaliştii de la Metalul Buzău au obţinut o victorie importantă în deplasarea de pe terenul formaţiei Agricola Borcea. Buzoienii s-au impus cu 5 la 2, în urma reuşitelor „semnate” de Lungoci, Benga, Bartoş şi Radu. Valentin Lungoci a deschis scorul în minutul 4, Marian Şerban egalând 11 minute mai târziu. Patrick Benga duce din nou Metalul în avantaj în minutul 40 însă bucuria buzoienilor n-a rezistat decât două minute. Laurenţiu Spătaru a înscris în minutul 42 doar că Metalul a intrat la pauză în avantaj după reuşita lui Bartoş din minutul 45. În partea secundă, Benga (71) şi I. Radu (85) au marcat pentru Metalul stabilind şi scorul final, 2-5. Buzoienii rămân pe a cincea treaptă a clasamentului din C2, cu 40 de puncte, la unul distanţă de Unirea Slobozia, formaţie ce ocupă locul patru. Etapa viitoare, echipa buzoienilor va întâlni pe 21 aprilie, începând cu ora 17:00, „lanterna roşie”, Victoria Traian.

LIGA 3, Seria a II-a, Etapa a XX-a
FC Voluntari 2 – Înainte Modelu: 0-2
Au marcat: C. Clătinici (11) şi P. Radu (88)
Sportul Chiscani – ACSM Olteniţa: 2-1
Au marcat: I. Vlad (45+1 – autogol) şi S. Crăciun (77) / M. Stoica (73)
Axiopolis Cernavodă – CSM Râmnicu Sărat: 4-0
Au marcat: C. Beşleagă (10, 54), R. Mihalache (65), M. Fotescu (80)
ASSCS Farul Constanţa – Progresul Spartac: 1-1
Au marcat: M. Tudorică (1) / C. Stanciu (59)
Victoria Traian – Delta Dobrogea Tulcea: 2-0
Au marcat: C. Roşu (54) şi P. Ioan (74)
Agricola Borcea – Metalul Buzău: 2-5
Au marcat: M. Şerban (15), L. Spătaru (42) / V. Lungoci (4), P. Benga (40, 71), C. Bartoş (45) şi I. Radu (85)
Unirea Slobozia – FCSB 2: 1-0
A marcat: Fl. Ibrian (88)