Remiză pentru Gloria Buzău în al patrulea amical din Turcia

0

PAYKAN-GLORIA

În sfârşit a început să iasă soarele şi pe strada lui Viorel Ion. După trei eşecuri consecutive în cantonamentul din Turcia, echipa sa a bifat un prim rezultat mai bun, remizând, scor 2-2, cu iranienii de la Paykan – nou promovată în primul eşalon iranian. Scorul în sine este o clară evoluţie după 1-8 cu Mordovia Saransk (Rusia 1) – gol Burlacu, 1-5 cu Al Raed (Arabia Saudita 1) – gol Pantelie si 1-3 cu Traktor Sazi (Iran 1).

Iranienii i-au egalat în minutul 88

Gloria Buzău a fost la un pas de a reuşi chiar şi victoria, însă iranienii au egalat în minutul 88. Dorin Burlacu a deschis scorul în minutul 19 pentru buzoieni, care s-au văzut egalaţi cu cinci minute înainte de finalul primei reprize. În minutul 64, Cristi Pantelie a transformat o lovitură de la 11 metri şi i-a readus pe elevii lui Viorel Ion în avantaj, însă rezultatul final a fost unul egal

Gloria i-a avut in teren pe: Stoicescu – N. Cretu, Bîrsănel, Vlaicu, Agache – Puşcaşu, Voicu – G. Ion, Bobe, Burlacu – Fl. Anghel. Au mai jucat Bardu, G. Ghiţă, Ferdin, Pantelie, L. Pîrvu şi Danciu. Uşor accidentati, Gherasim, Dăniţă şi Marcu au fost menajaţi.

Articolul precedentAmical de gală cu Bursaspor
Articolul următorClaudiu Ionescu are șanse mici de a reveni în Crâng
Andrei Pițigoi
Autor al cărţii „Drum printre ani – Istoria echipei de fotbal Gloria Buzău 1971 – 2011”. În prezent redactor şef al publicaţiei Buzăul Sportiv, fotojurnalist şi data collector Data Sports Group şi fotograf 123RF. Realizator TV şi moderator al emisiunilor "Sport Maxim", „Fotbal Total”, „TV Sport”, „Eurofotbal”, „Sport Maxim”, „Arena sportivă” şi „Zona neutră”. Prezentator al emisiunilor „În spatele uşilor de restaurant”, „Tainele pensiunii” şi "Bilet de vacanţă". Realizator al DVD-urilor „Războinicii la Ciuta”, „Meciuri de poveste” şi „Palatul Comunal, simbol al Buzăului”. Peste 200 de evenimente sportive comentate (din fotbal, handbal şi futsal). Manager "Buzăul Sportiv" & "Agora Buzau".