Stejarul a promovat în Superligă după victoria de la Iaşi

0
Ştiai că avem o pagină de Facebook dedicată sportului buzoian? Alătură-te comunității noastre.

Disputa din Copou, dintre Poli Iaşi şi Stejarul Buzău a decis numele campioanei Diviziei Naţionale de Seniori din 2013. Consumată sâmbătă, în Moldova, confruntarea dintre primele două clasate ale play-off-ului din DINS a oferit un adevărat spectacol pentru ce prezenţi pe arena ieşeană. Având o singură înfrângere pe durata întregii competiţii, buzoienii s-au impus la Iaşi, echipa lui Eduard Suciu asigurându-şi prima poziţie în play-off-ul Diviziei Naţionale de Seniori din punct de vedere matematic. Studenţii din Copou au deschis scorul dar până la pauză buzoienii au trecut în avantaj, rezultat 14-12, pentru ca în debutul reprizei secunde să îşi mărească avansul la 17-12. A urmat însă o revenire a ieşenilor care au întors rezultatul la 19-17 în favoarea lor, pentru ca o lovitură de pedeapsă a lui Niţu din minutul 77 să stabilească scorul final al duelului dintre  Poli Agro Iaşi şi Stejarul Buzau, scor 19-20. Pentru Poli Agro Iaşi au marcat Cremeniţchi, Manolache şi Giuşcă, câte un eseu, Ignea două transformari, punctele buzoienilor fiind înscrise de Popovici şi Niţu, autori a câte unei încercări, cel din urmă reuşind şi o transformare res­pectiv, două penalităţi, Borz contribuind şi el la succes cu o transformare. În cealaltă disputa contând pentru play-off, RC Bârlad s-a impus pe propriul teren în faţa celor de la ştiinţa Petroşani cu 32-15. Sâmbătă viitoare, elevii lui Eduard Suciu vor sărbători promovarea istorică în Superligă pe teren propriu când vor da piept în ultimul joc oficial cu RC Bârlad. Partida va începe la ora 10.00 pe arena din Parcul Tineretului.

Ştiai că avem o pagină de Facebook dedicată fotbalului buzoian? Alătură-te comunității noastre.