Handbalistele de la SCM Gloria Buzău au scăpat victoria printre degete, în confruntarea cu Măgura Cisnădie, disputată sâmbătă, în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” din Buzău. După ce la pauză handbalistele antrenate de Dumitru Muşi au intrat la cabine sub avantajul a două goluri (n.r. 13-11), buzoiencele nu au fost în stare să administreze diferenţa şi s-au văzut egalate pe finalul jocului de sparring partener-ul din această vară (n.r. rezultat final 25-25).

SCM Gloria Buzău a fost foarte aproape de a doua victorie din actuala stagiune, după succesul surprinzător înregistrată etapa trecută, în deplasare la Roman, scor 18-19 (n.r 6-9 la pauză). Buzoiencele au condus în prima parte a jocului, cu 13 la 11, însă nu au putut menţine avantajul până la fluierul final, care a surprins cele două formaţii la egalitate, scor 25 la 25.

Primele 30 de minute sa mers umăr la umăr, cu un mic plus pentru buzoience, consemnat de altfel la pauza. 5-5, min. 12; 7-7 min. 18; 11-11 min. 28; 13-11 în minutul 30. Partea a doua a jocului a început bine pentru trupa lui Muşi, care s-au desprins la cinci goluri diferenţă (17-12, min. 37) şi 20-15, în minutul 42. Oaspetele nu se predau, calcă pedala de acceleraţie şi revin în joc. 21-18, min. 45; 23-20, min. 50; 24-23, min. 54 şi 24-24 în minutul 56, respectiv 25-25 cu doar trei minute înainte de fluierul final. Jucătoarele din Cisnădie au ratat o lovitură de la 7 metri în minutul 59, iar handbalistele lui Muşi gestionează defectuos ultimul atac, finalul consemnând remiza dintre cele două echipe.

SCM Gloria Buzău ocupă a cincea treaptă în ierarhia Ligii Naţionale, cu patru puncte, după primele trei etape, la egalitate cu CS Minaur Baia Mare. Etapa viitoare, secţia condusă de Radu Bogdan se evolua pe terenul formaţiei CSU Cluj Napoca, penultima clasată din prima ligă.