CUPA BUZĂULUI, EDIŢIA A III-A | Şahiştii buzoieni au început anul în forţă

0

Şahişti de toate vârstele din Buzău şi judeţele limitrofe s-au întrecut duminică în cadrul celei de-a treia ediţii a Cupei Buzăului. Întrecerea a fost organizată de ACS Pheonix Buzău într-un cunoscut local buzoian şi a marcat debutul calendarului competiţional din 2017. Câteva sute de participanţi au luat parte la cea de-a treia ediţie a Cupei Buzăului la şah, întrecere organizată de clubul buzoian Pheonix. Întrecerea desfăşurată în unul din cele mai cunoscute localuri din oraş a strâns şahişti de toate vârstele, atât din judeţul Buzău, cât şi din cele vecine şi reprezintă prima activitate importantă pentru Pheonix Buzău din calendarul competiţional al anului 2017. Şahiştii din întreaga ţară se pregătesc pentru una din cele mai aşteptate competiţii naţionale, care este organizată an de an de Pheonix Buzău la Poiana Pinului pe parcursul mai multor zile. Vlad Tomescu, de la ACS Pheonix Buzău a ocupat locul I în cadrul celei mai importante categorii de vârstă. Acesta a fost urmat de colegul de club Raul Luncaşu, în timp Roman Dubic, de la Voinţa Buzău a întregit podiumul.