Egal cu Hagi! Juniorii B de la LPS “au smuls” primele puncte Academiei “Gh. Hagi”

6

DSCF7632

Juniorii B (n.r. 16 – 17 ani) ai Liceului cu Program Sportiv “Iolanda Balaş Soter” din Buzău au încheiat la egalitate, scor 2 la 2 întâlnirea consumată duminică, pe terenul “Cornel Negoescu” cu liderul campionatului – Academia de Fotbal “Gheorghe Hagi”. Confruntarea de la Buzău a contat pentru etapa a IX-a a Campionatului Naţional de Juniori Republicani. Florinel Coman a deschis scorul pentru oaspeţi în minutul 46, Mihai Grigore a restabilit egalitatea zece minute mai târziu pentru ca jucătorii Academiei să reintre în avantaj în minutul 69, după “doppieta” lui Coman. Gol egalizator al trupei antrenate de Cezar Ionescu a venit în minutul 71. George Coman a înscris în poarta constănţenilor, LPS Buzău fiind prima echipă din actuala stagiune alături de care gruparea din Constanţa a trebuit să împartă punctele. În urma confruntării de dumninică, juniorii B de la LPS Buzău ocupă treapta a patra în clasament, cu 17 puncte, după cinci victorii, două remize şi două înfrângeri.

Obiectiv: play-off

Cezar Ionescu, antrenorul formaţiei buzoiene s-a declarat mulţumit de jocul prestat de elevii săi, şi a precizat care este obiectivul acestora pentru sezonul în curs: “Sunt foarte bucuros pentru că sunt primele puncte pierdute de Academia Hagi în actuala stagiune. Îmi felicit elevii care au dat dovadă de determinare şi ambiţie. Îmi doresc să fie sănătoşi şi să continue seria rezultatelor pozitive pentru a ocupa la finele întrecerii poziţia secundă care ne duce în faza următoare a competiţiei”. Iată şi componenţa echipei din jocul cu Academia Gh. Hagi: Creţu – Pană I, Coman, Rudolovic, Oprea (Vişteanu), Dorobanţu, M. Grigore (Vârtej – Muşat), Corniţă, Ungureanu I (G. Grigore), Mănăilă şi Ion. Rezerve: Pană II, Micu şi Ispas. Antrenor: Cezar Ionescu. În cealaltă confruntare a zilei juniorii A ai LPS Buzău au pierdut cu 5 – 0 în faţa constănţenilor.

CLICK AICI PENTRU GALERIA FOTO COMPLETĂ!

Etapa a IX-a, Rezultate juniori A: FC Farul – LPS Galați 3-3, CF Brăila – Gloria Buzău 3-6, Delta Tulcea – Dunărea Galați 5-2, Unirea Slobozia – Săgeata Năvodari 3-1, LPS Buzău –  FC Viitorul 0-5), Oțelul Galați – ASS Rm. Sărat 3-0.

jr-a

Etapa a IX-a, Rezultate juniori B: FC Farul – LPS Galați 4-2, CF Brăila – Gloria Buzău 1-3, Delta Tulcea – Dunărea Galați 3-0, Unirea Slobozia – Săgeata Năvodari 2-2, LPS Buzău – FC Viitorul 2-, Oțelul Galați – ASȘ Rm. Sărat 2-0