Primul meci internațional disputat de Gloria Buzău a avut loc în urmă cu 53 de ani. Mai precis, pe 8 august 1971 în Crângul Buzăului sosea campioana Libanului, Racing Club Beirut. La nici o lună de la înființare, CSM Gloria Buzău a disputat prima întâlnire internațională pe care a reușit să o și câștige cu 2 la 1 după ce la pauză tabela indica 1-0. Autorul primului gol a fost Sandu Badea în minutul 5. Oaspeţii au reuşit să restabilească egalitatea în minutul 80, prin Abdelazis, iar în minutul 86 şutul lui Florea a scuturat plasa adeversă, consemnând prima victoriei a Gloriei într-un joc internaţional. Confruntarea a fost arbitrată de bucureşteanul Micloş, ajutat la cele două tuşe de buzoienii Kosuth şi Pârvescu.

Imagini: Arhiva Buzăul Sportiv | Andrei Pițigoi