FUTSAL | În ciuda tuturor greutăților, Luceafărul Buzău ajunge în Final Four-ul Cupei României

0

În ciuda tuturor greutăților de ordin financiar și a accidentărilor, în ciuda tuturor restricțiilor impuse de pandemie, Luceafărul Buzău reușește accederea în Final Four-ul Cupei României la futsal!

Sâmbătă, 20 februarie, s-au disputat meciurile din optimile de finală, iar astăzi, 21 februarie, s-au întâlnit, în „sferturi”, învingătoarele din prima zi.

Ieri, în Sala Sporturilor din localitatea Lazărea (județul Harghita) Luceafărul Buzău a întâlnit Metropolitan Ișalnița. Buzoienii au dominat clar întreaga partidă, scorul final fiind de necontestat: 8 – 2 (5 – 0) pentru Luceafărul Buzău. Pentru Luceafărul Buzău au înscris: Ion Dumitru Constantin – 3 goluri, Bobe Gabriel Bogdan – 3 goluri, David George – 1 gol, Florea Ionuț – 1 gol.

Ca urmare a victoriei de ieri, buzoienii au întâlnit astăzi, în sferturile Cupei României, pe Inter Gheorgheni, scorul final fiind 6 – 2 (2 – 1), Luceafărul Buzău asigurându-și, astfel, prezența în Final Four-ul Cupei României la Futsal. Cele șase goluri ale partidei de astăzi au fost marcate de: Radu Răzvan – 3, Florea Ionuț – 2 și Aramă Ovidiu Nicușor – 1.

Deși până la acest moment bugetul echipei de futsal din Buzău a fost foarte mic, Iulian Trăsnea, fostul şef al secţiei de futsal de la SCM Gloria Buzău și actualul președinte al Clubului Sportiv Luceafărul Buzău, a obținut rezultate nesperat de bune în Liga I, acolo unde a întâlnit echipe cu bugete net superioare.