0

Echipa de handbal feminin este singura secţie din cadrul Sport Club Municipal Gloria Buzău care merge din victorie în victorie. Buzoiencele antrenate de Romeo Ilie au învins Spartac Bucureşti, cu 26 la 14, (16-5 la pauză) în etapa a X-a din prima serie a Diviziei A, într-o partidă în care tehnicianul buzoian a mizat mai mult pe jucătoarele cu un număr mic de minute în actuala stagiune. La meciul disputat în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, printre cei 700 de spectatori prezenţi s-au aflat Constantin Toma, primarul municipiului Buzău; Andrei Neder, viceprimarul municipiului Buzău şi Vasile Niţă, preşedintele clubului. SCM Gloria Buzău ocupă poziţia secundă în ierarhia ligii secunde, cu 27 de puncte, la egalitate cu liderul CSU Neptun Constanţa, însă cu un meci mai puţin disputat. Etapa viitoare (miercuri, 15 noiembrie), buzoiencele se vor deplasa la Bucureşti, acolo unde începând cu ora 16:00 vor întâlni formaţia ACS Şc. nr 181 din localitate, locul 13 în clasamentul la zi.

CLICK AICI PENTRU GALERIA FOTO COMPLETĂ!

SCM Gloria Buzău – Spartac Bucureşti: 26-14, (16-5 la pauză)
Etapa a X-a, Seria I, Divizia A
SCM Gloria Buzău: Ana Micu, Vlad Nicoleta (un gol), Cristiana Ciuplea (două goluri), Alexandra Vrabie (un gol), Anca Ionescu (5 goluri), Gabriela Drugău (4 goluri), Laura Bujoiu, Elena Casian (un gol), Mădălina Mureş (un gol), Denisa Matei, Cristina Dragu, Roxana Tabarcea (şase goluri), Alina Horjea (5 goluri) şi Alina Lupu.
Antrenor principal: Romeo Ilie
Şef de secţie: Radu Bogdan