După o pauză de mai bine de două săptămâni, s-au reluat meciurile din cadrul Ligii Zimbrilor, cu partidele etapei a noua. HC Buzău 2012 a întâlnit astăzi, în Sala Sporturilor din Chiajna, pe ocupanta locului al doilea în clasamentul general, CSA Steaua București.

Partida se anunța dificilă pentru handbaliștii buzoieni, mai ales pentru că nu au obținut nicio victorie în ultimele 5 meciuri disputate împotriva CSA București. Gazdele au preluat rapid conducerea, distanțându-se la 3 goluri încă din primele minute ale partidei, însă buzoienii au reuși să egaleze (10 – 10) în minutul 21. Prima repriză s-a terminat cu scorul de 16 la 14 pentru CSA București. Pe parcursul reprizei a doua handbaliștii bucureșteni au reușit să se distanțeze chiar și la 7 goluri, în minutele 39 și 41, însă jucătorii de la HC Buzău 2012 nu s-au descurajat, reușind termine meciul la doar un gol diferență, scorul final fiind de 28 la 27 pentru CSA Steaua București.

După meciul din etapa a noua, HC Buzău 2012 ocupă poziția a opta în clasament, cu un total de 9 puncte. În partida de astăzi au marcat: Nosrati Shahoo – 2 goluri, Dumitrana Zamfir – Zavenica – 2 goluri, Broască Ionuț – 4 goluri, Mironescu Liviu – 1gol, Bejinariu Florin Andrei – 1 gol, Monteiro De Barros Sergio Henrique – 8 goluri, Stroe Petru – 1 gol, Vojvodic Janja – 8 goluri.

HC Buzău 2012 va juca următorul meci pe teren propriu, în Sala Sporturilor Romeo Iamandi, sâmbătă 13 noiembrie, de la ora 17:00, împotriva CS Dinamo București, echipă clasată pe locul întâi.