Înfrângere la scor de neprezentare. Academica Argeş – Gloria Buzău: 3 – 0

0

Gloria Buzău a suferit prima înfrângere în actuala stagiune a ligii secunde. Fotbaliştii antrenaţi de Ion Viorel au pierdut cu 3 la 0 partida disputată în deplasare cu Academia Argeş, în cadrul rundei a II-a. Gazdele şi-au arătat forţa încă din primele minute. Dedu a finalizat, cu un şut din interiorul careului, în minutul 14, o acţiune superbă a jucătorilor pregătiţi de Marius Baciu.

Al doilea gol al piteştenilor a fost marcat cu doar trei minute înainte de fluierul final al primei reprize. Popovici le-a asigurat gazdelor un avantaj liniştitor înainte de intrarea la cabine cu o execuţîe plasată din marginea careului. În mitanul secund, gazdele s-au instalat în jumătatea buzoienilor. Minutul 63 a adus prima eliminare în tabăra piteştenilor. După o intervenţie dură asupra lui Gherasim, Szabo a văzut cartonaşul roşu. Buzoienii au gestionat foarte slab momentul. La doar trei minute, Voicu (n.r. Gloria Buzău) a văzut al doilea cartonaş galben şi implicit a fost eliminat. Minutul 76 a adus ultimul gol al partidei. Venţer „a închis” tabela cu un şut din 8 metri. Cu doar 9 minute înainte de finalul partidei, buzoienii puteau marca golul de onoare. După o acţiune personală, Puşcaşu pătrunde în careul piteştenilor, cade secerat şi obţine lovitura de la 11 metri. Bobe a irosit cea mai importantă ocazie a buzoienilor, după ce mingea expediată de la punctul cu var a lovit transversala. 3 – 0 rezultat final şi buzoienii bifează prima înfrângere. Etapa viitoare, Gloria Buzău va juca în Crâng cu FC Voluntari.