Spectaculos dar ineficient! Gloria Buzău s-a întors cu mâna goală de la Brăila

0

cf-braila-gloria-buzau

În unul din cele mai spectaculoase meciuri din actuala stagiune, divizionara secundă, Gloria Buzău, a pierdut cu 3 la 2 confruntarea disputată pe terenul formaţiei CF Brăila. Buzoienii au fost conduşi de două ori şi tot de atâtea ori au reuşit să revină pe tabela de marcaj. Cu doar 8 minute înainte de fluierul final, fostul „glorios” Bogdan Ungureanu „a închis” tabela la 3 – 2.Meci aprig disputat lângă Dunăre. CF Brăila şi Gloria Buzău s-au întâlnit în cadrul etapei a V-a a play-off-ului primei serii din liga secundă, într-un joc fără miză. Brăilenii au deschis scorul în minutul 27, prin Novello, buzoieni au revenit în minutul 31, graţie reuşitei semnate de Dedu, iar gazdele au reintrat în avantaj în minutul 74, când Novello şi-a trecut în cont „dubla”. Dedu a marcat din nou, în minutul 75, menţinând speranţele buzoienilor aprinse. Bogdan Ungureanu, fostul atacant al formaţiei din Crâng „a îngropat” speranţele buzoienilor, cu doar 8 minute înainte de fluierul final, reuşind să ţină toată cele trei puncte puse în joc lângă Dunăre. În celelalte meciuri din play-off, SC Bacău a reuşit să câştige cu 4 la 3 confruntarea cu Rapid CFR Suceava, în timp ce FC Voluntari şi Academica Argeş au încheiat nedecis derby-ul promovării, scor 1 la 1. În ciuda înfrângerii, fotbaliştii antrenaţi de Ion Viorel îşi menţin poziţia a III-a, în ierarhia primei serii din liga a II-a. Fotbaliştii buzoieni au ocazia să îşi ia revanşa etapa viitoare, când, în Crâng va sosi CF Brăila.

CF Brăila: Mitrea – G. Niţă, Ghiocel, Bârsănel, Necoară (cpt.) – Petean, Dojcinovic, G. Iordache (min. 62 Bg. Ungureanu), M. Dima (min. 82 A. Radu) – Puşcaşu (min. 78 D. Mucuţă) şi Novello. Rezerve:  A. Comănescu – Olenic, Bg. Ungureanu, Cr. Stângaciu, G. Gheorghe, Mucuţă şi A. Radu. Antrenor: Alin Pânzaru.

Gloria Buzău: D. Sârbu – A. Iordache, Dăniţă (cpt.), Amet, M. Drăguţ – Cl. Dumitrescu, G. Marcu (min. 85 Samuel Koprindzhiyski), N. Popescu, Mug. Dedu – Pălimaru (min. 82 Bobe) şi D. Burlacu (min. 58 A. Răduca). Rezerve: Stoicescu – Agache, Al. Ioniţă, Tigoianu, Răduca, Koprindzhiyski şi Bobe. Antrenor: Viorel Ion.

Arbitru: Sorin Andrei Antonie (Bucureşti); Asistenţi: Romică Bîrdeş (Piteşti) şi Florin Pucheanu (Ulmi).