Tot mai aproape de Liga Naţională! HM Buzău a câştigat în ultimele minute derby-ul cu Şcoala 181 Bucureşti

0

Trupa lui Romeo Ilie a reuşit victoria campionatului sâmbătă în Sala Sporturilor "Romeo Iamandi". HM Buzău a învins la limită, scor 30 – 28 formaţia ACS Şcoala nr. 181 Bucureşti, echipă care înaintea jocului cu buzoiencele era neînvinsă. Jucătoarele pregătite de Romeo Ilie au început excelent partida. Cu Anca Lipan în rolul principal formaţia lui Ilie a trecut la conducerea jocului încă din debutul partidei. (8 – 3 min. 12, 12 – 5 min. 17 şi 16 – 10 min. 24) pentru ca la pauza handbalistele din Buzău să conducă la trei goluri diferenţă (17 – 14). În repriza secundă formaţia oaspete a dat semne de revenire. Bucureştencele s-au apropiat pe tabela de marcaj, însă Lipan & Compania au reuşit să menţină o diferenţa de două goluri până în minutul 49 la 25 – 25. Romeo Ilie, tehnicianul buzoiencele a reuşit să "strunească" echipa pe final de partidă, unul care nu a fost recomandat cardiacilor. 27 – 25 în minutul 50 şi 28 – 26 în minutul 52. Cu pedala de acceleraţie călcată până în podea, oaspetele reuşesc egalarea cu doar patru minute înainte de fluierul final (28 – 28). Elevele lui Romeo Ilie gestionează finalul de partidă ca la carte. Buzoiencele reuşesc să mai înscrie două goluri care le asigură victoria şi totodată le "servesc" bucureştencelor prima înfrângere din actuala stagiune a Diviziei A. Iată şi echipa folosită de Romeo Ilie în derby-ul cu ACS Şcoala nr. 18 Bucureşti: Boronschi, Bujoiu, Lupu (portari), Lipan (13 goluri), Bratu, Ciolpan, Tabarcea (3 goluri), Crăciun (4 goluri), Udrea, Drugău, Baciu, Duţă (2 goluri), Răchiţeanu, Grigore (4 goluri), Stoica, Radu (4 goluri). Etapa viitoare, HM Buzău va evolua împotriva formaţiei Dunărea Giurgiu, partidă ce se va disputa la Bucureşti pe 23 noiembrie.