VIDEO. Echipa Buzăului, umilită în Cupa Regiunilor!

0

Selecţionata celor mai buni fotbalişti buzoieni a părăsit ruşinos Cupa Regiunilor, astăzi, într-un meci jucat la Berca. Formaţia antrenată de Cristi Lupu a pierdut cu 5 la 3 manşa retur, disputată în faţa reprezentativei similare a judeţului Prahova. Buzoienii au fost eliminaţi din competiţie cu scorul general 8 – 4. La capitolul penibil, fotbaliştii reprezentativei AJF Buzău au fost întrecuţi doar de brigada de arbitri.
Oaspeţii au reuşit să deschidă scorul în minutul 44, după ce Ciobanu a transformat o lovitură de la 11 metri, în urma unui henţ comis de fundaşul Nedelea. La un minut distanţă, buzoienii au reuşit să revină în joc, după o cursă a lui Mihăescu. Mijlocaşul a căzut “secerat” în careul advers, iar “centralul” partidei a dictat lovitură de la 11 metri. Tot Mihăescu a restabilit egalitatea, după ce l-a învins pe goalkeeper-ul prahovenilor. În minutul 60, dintr-o poziţie evidentă de ofsaid, Răileanu a marcat golul doi al oaspeţilor, pentru ca buzoienii să restabilească egalitatea şase minute mai târziu, prin Lungoci. Ciobanu a reuşit dubla, în minutul 68, iar Răileanu şi-a trecut şi el a doua reuşită în cont, în minutul 71. Mihăescu a marcat a doua oară, în ultimul minut de joc, după ce Lungoci a izbutit să obţină o lovitură de la punctul cu var. În primul minut de prelungire, oaspeţii “au închis” tabela la un neverosimil 3 la 5. La partida de la Berca a asistat şi preşedintele Asociaţiei Judeţene de Fotbal Buzău, Adrian Petre. Selecţionata Prahova – Muntenia s-a calificat în actul final al Cupei Regiunilor, cu 8 la 4 la general şi va întâlni în primăvara anului viitor, la Mogoşoaia, formaţia AJF Braşov, care a trecut cu 3 la 1, la general, de reprezentativa similară a AJF Harghita.