FC Buzău s-a impus fără emoţii în faţa formaţiei Viitorul Pandurii Târgu Jiu, într-o partida disputată sâmbătă, în Crâng, în cadrul primei etape a play-out-ului ligii secunde. Fotbaliştii antrenaţi de Cristi Pustai s-au impus cu 6 la 2 în faţa formaţiei antrenate de Eugen Trică, debutând astfel cu dreptul în ultima fază a campionatului.

VIDEO | CRISTI PUSTAI, ANTRENOR FC BUZĂU

Golgheter pentru al doilea an în eşalonul secund, Adi Chică-Roşă a deschis scorul cu un lob de la 20 de metri, după o intercepţie inteligentă. În ultimul minut al primei reprize, Ciobanu a dublat avantajul buzoienilor, graţie unei reuşite cu capul. În mitanul secund, FC Buzău a mai înscris patru goluri. Dorin Burlacu a marcat două goluri (min. 78, respectiv 90+2), Cârstocea (min. 89) şi Paţurcă (min. 80). Pentru oaspeţi, au înscris Paul Mitrică, în minutul 57 şi Răzan Vespre, în minutul 87.

Etapa viitoare, pe 2 aprilie, într-o partidă care va avea loc la Braşov, începând cu ora 11:00, FC Buzău va întâlni formaţia din localitate.