VIDEO + FOTO. Uruguayanul Cuevas a câştigat Trofeul “Alex Nicolas”! În proba de dublu s-au impus Ivorra (SPA) & Saavedra (URU)

0

13497939_676522299178958_7626419689273594761_oUruguayanul Martin Cuevas a devenit primul câştigător al Trofeului ITF “Alex Nicolas”. În proba de dublu al primului turneu de tenis destinat profesioniştilor organizat la Buzău s-a impus perechea formată din spaniolul Alcaraz Ivorra şi chilianul Saavedra Corvalan. Ambele finale pot fi urmărite exclusiv pe site-ul buzaulsportiv.ro

Buzăul a găzduit primul turneu de tenis destinat profesioniştilor, competiţie la care au participat sportivi clasaţi în TOP 500 ATP. Baza sportivă “Alex Nicolas” a organizat trofeul ITF cu acelaşi nume, întrecere dotată cu premii de 10.000 $.

13497555_676524575845397_193516718354622169_oFratele lui Pablo Cuevas, câştigător la “simplu”

În finala de simplu au ajuns uruguayanul Martin Cuevas, locul 483 mondial şi românul Alex Luncanu, poziţia 335 ATP. Fratele mai celebrului Pablo Cuevas – locul 26 ATP, s-a impus într-o manieră categorică, reuşind să îşi adjudece trofeul după 6-0 şi 6-3.

Rezultatul final arată că jocul a fost unul lejer, dar lucrurile nu au stat aşa. Pentru mine a fost cel mai greu meci al turneului, disputat în faţa unui adversar incomod, în faţa căruia am jucat în urmă cu câteva săptămâni. Oponentul meu avea avantajul moral al ultimului joc, după ce s-a impus în ultima întâlnire. A fost un meci aprig, dar mulţumită Domnului am reuşit să-mi păstrez calmul şi să tratez lucid cele mai importante momente pentru a îmi adjudeca trofeul.” – MARTIN CUEVAS

Ivorra – Corvalan, câştigători la “dublu”

Locul I în proba de dublu a fost câştigată de cuplul format din spaniolul Alcaraz Ivorra şi chilianul Saavedra Corvalan. Perechea latină a trecut de uruguayenii Cuevas – Santiago cu 7-5, 6-3.13497681_676523062512215_5407219376408228720_o

La “dublu” ne-a ieşit totul. Încă din prima zi am avut foarte multă încredere şi am jucat foarte bine împreună, mai ales că este prima dată când formăm o pereche. Per total, ne bucurăm foarte mult că am reuşit să ne adjudecăm trofeul.” – MARTIN CUEVAS

Individual nu ne-am descurcat atât de bine cum am fi vrut, dar la “dublu” am făcut o echipă foarte bună şi am reuşit să câştigăm turneul. Am avut o săptămână senzaţională, iar victoria de la dublu ne-a adus foarte multă bucurie.” – SAAVEDRA CORVALAN

13443118_676522912512230_62145041806822805_oParticipanţii s-au declarat mulţumiţi de condiţiile întâlnite la Buzău şi au spus că vor reveni şi anul viitor la baza sportivă de lângă podul de la Mărăcineni.

Totul a fost bine, terenurile arată foarte bine. Am fost mulţumiţi de condiţii.” – ALCARAZ IVORRA

Adevărul este că sunt foarte puţine terenuri, dar cochete, foarte bine amenajate, totodată există o suprafaţă de joc indoor, care permite desfăşurarea meciurilor pe vremea rea. Ne-am simţit foarte bine aici.” – SAAVEDRA CORVALAN

A fost o săptămână reuşită, aşa este mereu când câştigi! M-am simţit foarte bine, am fost tratat foarte bine de către toată lume iar pe această cale ţin să le mulţumesc. Suprafaţa de joc este foarte bună, îmi doresc ca an de an să fie organizate aici competiţii pentru ca tinerii şi copii să fie atraşi de acest sport.” – MARTIN CUEVAS

FINALELEPentru a organiza cea de-a doua ediţie a Trofeului ITF “Alex Nicolas”, organizatorii trebuie să ridice premiile finale la 25.000 $, condiţie impusă de federaţia internaţională.