Deplasarea de la Bistriţa nu avea cum să aducă veşti bune pentru echipa buzoiană. SCM Gloria Buzău a întâlnit ocupanta locului doi, o echipă cu evoluţii notabile şi constante, în timp ce fetele lui Daniel Anca s-au prezentat la meci din pură obligaţie contractuală. Deşi rezultatul final era cunoscut dinaintea fluierului de start, cei mai optimişti suporteri ai grupării din Buzău sperau măcar într-o evoluţie demnă, care să arate revenirea celor de la SCMGB în joc prin dăruire, ambiţie şi determinare, dacă prin rezultatele de până acum nu a fost posibil.

Programul rundei cu numărul 15 din Liga Florilor a aşezat faţă în faţă cele două Glorii, Bistriţa şi Buzău. O partidă încheiată cu victoria gazdelor care au reuşit o primă repriză foarte bună, condimentată cu rarele finalizări de succes ale buzoiencelor, după cum notează şi jurnalistul sportiv Cătălin Păduraru: „Gloria Bistrița, care are în componență majoritatea fetelor de la echipa națională a României, dar și alte jucătoare de top, nu a lăsat șanse buzoiencelor, reușind să se desprindă încă din prima repriză. „
Repriza secundă a fost jucată la trecerea timpului, echipa câştigătoare fiind stabilită după scurgerea primelor 30 de minute. Aşadar, Gloria Bistriţa – Gloria Buzău: 30-22, (20-11 la pauză), iar pentru elevele lui Daniel Anca urmează întâłnirea cu SCM Râmnicu Vâlcea, în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, joi, 8 februarie, cu începere de la ora 17:30. Buzoiencele rămân pe locul 7, cu 19 puncte înainte de disputarea tuturor jocurilor din această etapă. Un lucru îngrijorător, sesizat şi de suporterii formaţiei buzoiene pe pagina de socializare a celor de la SCMGB, este faptul că buzoiencele sunt la 8 puncte de primul loc care poate duce în liga secundă.
Gloria Bistriţa – Gloria Buzău: 30 – 22, (20-11)
Etapa a XV-a | Liga Florilor 2023-2024

Au marcat pentru SCM Gloria Buzău: Burlachenko, 2 goluri; Blazevic, 1 gol; Papp, 3 goluri; Bucur, 1 gol; Ilyina, 6 goluri; Coman, 1 gol; Pal, 1 gol; Iuganu, 1 gol; Moroianu, 3 goluri; Petrovic, 2 goluri şi Nicolae 1 gol. Antrenor SCMGB: Daniel Anca.

Au marcat pentru Gloria Bistriţa: Cristina Laslo, 7 goluri; Bianca Bazaliu, 4 goluri; Tamires Frossard, 4 goluri; Ida Dahl, 4 goluri; Nicoleta Dincă, 3 goluri; Nina Bulatovici, 3 goluri; Gnonsiane Niombla, 3 goluri; Seynabou Rodriguez, 1 gol şi Deborah Kpodar, 1 gol. Antrenor: Florentin Pera.

Caseta tehnică completă a partidei este disponibilă aici. | Sursă foto & video: Gloria Bistriţa.