Metalul Buzău pierde la Miercurea Ciuc, după un meci cu șase goluri

0

Deși Metalul Buzău a avut o evoluție solidă la Miercurea Ciuc, echipa a părăsit terenul fără puncte, după un meci spectaculos, încheiat 4-2 pentru gazde.

Adi Moldovan a deschis scorul pentru buzoieni, marcând cu un șut în cross, după o pasă de la Vali Robu. Csikszereda a egalat rapid, profitând de o greșeală defensivă, iar Babati l-a învins pe Micle.

Gazdele au trecut în avantaj în minutul 65, când Babati a transformat un penalty controversat, obținut de Dolny. Cinci minute mai târziu, marocanul Jebari a majorat scorul cu un șut de la marginea careului.

Metalul a revenit în meci în minutul 75, prin Olaru, care a trimis un șut spectaculos de la 25 de metri, direct în vinclu. Totuși, cu două minute înainte de final, Jebari a închis tabela, după ce un șut de la distanță a păcălit defensiva buzoienilor.

Metalul înregistrează o singură victorie și patru înfrângeri în cinci etape, ocupând locul 17. Urmează un meci crucial pe teren propriu, împotriva Slatinei.