Evoluții impresionante pentru micuța Alexia Ioana Tatu, jucătoarea buzoiancă legitimată la Ten Club Tenis. Sportiva pregătită de Gabi Caloian a participat recent la Azores Open U12, turneu Tennis Europe de Categoria 2, disputat în Portugalia, la Ponta Delgada.
![](http://buzaul-sportiv.ro/wp-content/uploads/2019/04/53819615_2713765621997749_1929582227448922112_n.jpg)
Alexia s-a aflat pentru prima data în cariera ei la un turneu Tennis Europe, iar micuța buzoiancă nu a dezamăgit, dimpotrivă a jucat incredibil, reușind să-și asigure prezența în ambele finale, la simplu și la dublu.
![](http://buzaul-sportiv.ro/wp-content/uploads/2019/04/53861051_2713765761997735_7455928007400620032_n.jpg)
După ce a câștigat cu două victorii Grupa G, de calificare, Alexia a ajuns printre cele mai bune opt jucătoare din turneu. Cel mai dificil meci pentru ea a fost în semifinale, câștigat de Alexia Ioana cu 6-1, 2-6, 10-5, în fața unei jucătoare din Africa de Sud, Wozuko Mdlulwa, pentru că finala cu Sultana Mavric, din Elveția, nu a a avut istoric: un categoric 6-3, 6-1, pentru Alexia Ioana.
![](http://buzaul-sportiv.ro/wp-content/uploads/2019/04/2.jpg)
Învinsă în finala de simplu, Mavric și-a luat revanșa la dublu. Alexia Ioana Tatu a făcut pereche cu Aleksandra Rozkalne, o jucătoare din Letonia, cele două fiind învinse în ultimul act, cu 6-2, 6-4, de perechea Sultana Mavric/Nastasija Nesterovic (GER).