Gloria Buzău a reuşit să revină în partida disputata la Dej, în cadrul etapei a V-a a ligii secunde la fotbal, stagiunea 2023-2024, după ce la pauză fotbaliştii antrenaţi de Andrei Prepeliţa erau conduşi cu 2 la 0. Fotbaliştii din Crâng au intrat în istoria clubului din punct de vedere al statisticii, fiind pentru prima dată când conduşi la pauză cu două goluri, buzoienii reuşesc să îşi adjudece toate cele trei puncte puse în joc, scor final 2-4.

Istoricul privitor la reveniri nu este foarte bogat în Crâng, însă în rândurile de mai jos, vă prezentăm cele mai dureroase înfrângeri suferite de Gloria Buzău şi totodată, victoriile obţinute de buzoieni la cea mai mare diferenţă de scor.

Cele mai dureroase înfrângeri din istoria Gloriei Buzău

1. Dinamo Bucureşti – Gloria Buzău: 10-2, etapa a II-a, Liga I, stagiunea 1986-1987

2. Dunărea Călăraşi – Gloria Buzău: 8-0, etapa a X-a, Liga a II-a, stagiunea Liga a II-a, 2015-2016

3. Bucovina Pojorâta – Gloria Buzău: 8-1, etapa a X-a, play-out Liga a II-a, stagiunea 2015-2016

Cea mai mare diferenţă de scor în favoarea Gloriei Buzău

1. Gloria Buzău – Unirea Constanţa: 14-0, etapa a V-a, Liga a II-a, stagiunea 2021-2022.

2. Gloria Buzău – Ceahlăul Piatra Neamţ: 8-1, etapa IV-a, play-out Liga a II-a, stagiunea 2015-2016

3. Gloria Buzău – Cimentul Medgidia: 8-1, etapa a XV-a, Liga a II-a, 1975-1976

În realizarea ierarhiei de mai sus, au fost luate în calcul rezultatele înregistrate de Gloria Buzău doar la nivelul primelor trei ligi.