VIDEO. Succes premeditat. Voinţa Lanuri în cursa pentru Cupă

0

Voinţa Lanuri s-a calificat în finala Cupei României – faza judeţeană, după ce a trecut de Montana Pătârlagele, campioana Ligii a V-a. După ce au ratat titlul judeţean, fotbaliştii antrenaţi de Tase Lăptoiu vor să încheie stagiunea cu un nou trofeu în vitrina clubului. Pe 12 iunie, trupa din comuna Ziduri se va confrunta cu Petrolul Berca în cel mai important meci din Cupă. Jucătorii formaţiei Voinţa Lanuri nu au avut viaţă grea în semifinala de pe „Gloria”, disputată în faţa campioanei Ligii a V-a Montana Pătârlagele. Contrar cursului jocului, fotbaliştii antrenaţi de Ionuţ Damir au deschis scorul în minutul 18, graţie reuşitei „semnate” Cîmpeanu. Voinţa a revenit în joc până la pauză, după ce Feraru a marcat în minutul 38. Fotbaliştii de la Lanuri au intrat în avantaj în minutul 60, după reuşita fundaşului lateral Claudiu Mihai. Cu un sfert de oră înainte de finalul întâlnirii, Feraru a realizat „dubla” şi a pecetluit soara partidei, iar Andone, cu doar două minute înainte de ultimul fluier a stabilit rezultatul final, Voinţa Lanuri – Montana Pătârlagele: 4 – 1. Ultimul act al Cupei României – faza judeţeană va avea loc cel mai probabil pe 12 iunie, urmând ca acest meci să se desfăşoare tot pe stadionul „Gloria” din Buzău. Super Cupa Buzăului, cea care va pune faţă-n faţă câştigătoarea cupei şi a campionatului ligii a IV-a va avea loc în luna august pe arena din Nehoiu.