Ştiai că avem o pagină de Facebook dedicată sportului buzoian? Alătură-te comunității noastre.

HC Buzău a terminat la egalitate prima partidă oficială din stagiunea 2019-2020 a Ligii Zimbrilor, disputată în deplasare, în compania formaţiei CSM Reşiţa, scor 23-23, (12-7 la pauză). Buzoienii au reuşit să revină în joc, după ce la pauză erau conduşi la cinci goluri diferenţă. Echipa buzoienilor îşi putea adjudeca victoria, dacă la ultima fază a partidei, gazdele nu reuşeau să înscrie. Etapa viitoare, a doua din campionat, HC Buzău va întâlni în Sala Sporturilor “Romeo Iamandi” formaţia CSM Focşani. Partida va avea loc joi, pe 5 septembrie, ora urmând a fi stabilită.

Etapa I | Liga Zimbrilor, 2019-2020. CSM Reşiţa – HC Buzău: 23-23, (12-7) – Sala Sporturilor – Reşiţa.

CSM Reşiţa: Andrei Santeiu (2 goluri), Claudiu Dediu (10 goluri), Marius Bahan (1 gol), Alexandru Vulpe (3 goluri), Dan Rohozneanu (3 goluri), Răzvan Mledenciu (2 goluri), Lucian Ignat (1 gol) şi Roberto Ţiu (1 gol). Au mai jucat: Nuita Boban, Paul Simulescu, Alexandru Boriceanu, Raul Heimbach, Răzvan Daia, Starchenko Olexandr, Eric Barbus şi Eduard Belchite. Antrenor principal: Ilie Vaidasigan.

HC Buzău 2012: Shahoo Nosrati (9 goluri), Alin Şania (9 goluri), Liviu Mironescu (1 gol), Andrei Bejinariu (2 goluri), Alexandru Ionescu (1 gol) şi Marius Anton (1 gol). Au mai jucat: Bogdan Manole, Alexandru Tălmaciu, Zamfir Dumitrana, George Scarlat, Ciprian Bobeică, Florin Chircă, George Roşca, Alexandru Ionescu şi Andrei Grasu. Alexandru Cîrstea şi Alexandru George, prezenţi la teren. Antrenor principal: Eliodor Voica.

Arbitrii: O.Finata(AR)/S.Hendrea(MM) | Observator: M.Barcan(DJ)

Cronica partidei pe FRH.ro, site-ul Federaţiei Române de Handbal.

Ştiai că avem o pagină de Facebook dedicată fotbalului buzoian? Alătură-te comunității noastre.