Handbalistele antrenate de Romeo Ilie au învins sâmbătă Dinamo Bucureşti, într-o partidă care a contat pentru etapa cu numărul 24 din cadrul Diviziei A. În faţa a peste 500 de spectatori, echipa de handbal feminin a SCM Gloria Buzău a trecut cu 30 la 23, 14-11 la pauză, de formaţia bucureşteană.

VEZI AICI GALERIE FOTO COMPLETĂ DE LA SCMGB – DINAMO BUC. 30-23, (14-11)

După 22 de meciuri, SCMGB este liderul autoritar al ierarhiei din eşalonul secund, cu 66 de puncte din tot atâtea posibile, obţinute în urma unei linii de clasament perfecte: 22 de victorii, nici o remiză, nici o înfrângere, 752 de goluri marcate şi 489 primit, ceea ce face totodată ca buzoiencele să deţină cel mai bun atac din serie. Următorul meci oficial al buzoiencelor de la SCMGB va avea loc pe 30 martie, la Bucureşti, atunci când va întâlni formaţia Spartac din localitate. Iată ce a declarat Romeo Ilie, antrenorul buzoiencelor la finalul partidei cu Dinamo Bucureşti:

VIDEO FULL HD | ROMEO ILIE, ANTRENOR HANDBAL SCMGB

Divizia A, Etapa a XXIV-a, SCM GLORIA BUZĂU – DINAMO BUC.: 30-23, (14-11 la pauză)
Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” – Buzău, spectatori: aproximativ 500.
SCM Gloria Buzău: Denisa Matei, Mădălina Mureş, Alexandra Vrabie, Cristina Dragu (3 goluri), Gabriela Drugău (1), Cristiana Ciuplea (3 goluri), Alina Horjea (13), Anca Ionescu (2), Ionela Goran, Laura Bujoiu, Nicoleta Vlad (3), Alina Lupu, Roxana Tabarcea, Andreea Mărginean (3) şi Cristina Strahan (2). Antrenor principal: Romeo Ilie. Antrenor coordonator: Bogdan Iulian Radu.
Dinamo Bucureşti: Nataliya Danshina (6) goluri), Narcisa Verde (2), Ramona Severin (5), Angela Todoroska (2), Alexandra Banciu (4), Maria Nan (1), Georgiana Codrea (1), Ştefania Udrea (2), Gabriela Dobre, Andrada Grosu, Ana Gîjulene, Mama Matei, Alonda Mihai, Andra Roventa şi Daniela Ghenovici. Antrenor: Nicoleta Alexandrescu.