
- HC Buzău, vicecampioana României la Juniori 2! O generație de excepție aduce argintul național la Buzău
Handbalul juvenil buzoian continuă să confirme la cel mai înalt nivel. Juniorii 2 ai HC Buzău au cucerit medaliile de argint ale Campionatului Național, după un parcurs remarcabil în cadrul Turneului Final desfășurat la Turda. În marea finală a competiției, formația buzoiană a întâlnit puternica echipă a CS Dinamo București, într-un meci spectaculos și echilibrat până în ultimele minute. La capătul celor 60 de minute de joc, bucureștenii s-au impus cu scorul de 29-27, după ce la pauză tabela indica egalitate perfectă, 14-14.
Deși trofeul a luat drumul Capitalei, tinerii handbaliști ai HC Buzău au demonstrat încă o dată că fac parte din elita handbalului juvenil românesc, încheind sezonul pe poziția secundă la nivel național. Pentru HC Buzău au marcat în finală: Andrei-Valentin Sandu și Ianis Andrei Horjea, câte 5 goluri, Andrei Radu și Mihai Matei Andrei, câte 4 goluri, Dragoș Nicolae Negrea și Rareș Stoica, câte 3 goluri, Denis Ionescu, 2 goluri, respectiv Fabian-Andrei Tudorie, un gol.
Parcurs impresionant către finală
Drumul către medaliile de argint nu a fost deloc unul ușor. În faza grupelor, HC Buzău a fost repartizată într-o serie extrem de puternică și a obținut două victorii decisive. Turneul a debutat cu o înfrângere în fața celor de la Dinamo București, scor 23-26, însă buzoienii au reacționat excelent. În al doilea meci, „Lupii” au obținut o victorie dramatică împotriva formației SCM Politehnica Timișoara, scor 37-36, după ce la pauză conduceau cu 23-16. În ultimul joc din grupă, HC Buzău a învins CSU Suceava cu 34-28 și și-a asigurat calificarea în semifinalele competiției.
Victorie categorică în semifinală
În penultimul act al întrecerii, buzoienii au întâlnit formația AHC Talentul este Cheia. După o primă repriză echilibrată, încheiată cu avantaj minim pentru HC Buzău, 19-18, echipa buzoiană a controlat partea secundă și s-a impus cu 36-31. Cei mai buni marcatori ai semifinalei au fost Andrei Radu și Andrei-Valentin Sandu, fiecare cu câte 9 goluri, urmați de Mihai Matei Andrei cu 5 goluri, Rareș Stoica cu 5 goluri și Ianis Andrei Horjea cu 4 reușite. Victoria a adus calificarea în marea finală și a garantat, totodată, o medalie națională pentru handbalul buzoian.
O generație care promite
Pe parcursul întregului turneu, HC Buzău a demonstrat caracter, determinare și spirit de echipă, reușind să se ridice la nivelul celor mai bune academii de handbal din România. Rezultatul obținut la Turda reprezintă una dintre cele mai importante performanțe ale handbalului juvenil buzoian din ultimii ani și confirmă munca depusă de jucători, antrenori, conducerea clubului și părinții care au susținut această generație. Medalia de argint cucerită la Turneul Final al Campionatului Național este nu doar o recompensă pentru un sezon excelent, ci și o promisiune pentru viitorul handbalului buzoian. Juniorii 2 ai HC Buzău au demonstrat că viitorul le aparține, iar Buzăul poate privi cu încredere spre generațiile care vin din urmă.






