HANDBAL | CSM Constanța – HC Buzău 2012: 31-31(16-17)

0
Ştiai că avem o pagină de Facebook dedicată sportului buzoian? Alătură-te comunității noastre.

Pe 04 noiembrie, începând cu ora 18:00, HC Buzău a disputat, în deplasare, partida contând pentru etapa a zecea a Ligii Zimbrilor, stagiunea 2022 – 2023, împotriva echipei CSM Constanța, ocupanta primei poziții în clasament, la acest moment. Buzoienii au deschis scorul, în primul minut, printr-o lovitură de la 7 metri executată de Sergio De Barros, care a fost de bun augur pentru Lupi, aceștia reușind nu doar să țină piept atacurilor gazdelor, dar au și terminat prima repriză cu un gol în avantaj, scor la pauză 17 la 16 pentru HC Buzău. Repriza a doua a adus în teren un joc echilibrat și niște Lupi dornici să câștige. Deși constănțenii conduceau, în minutul 40, cu 5 goluri, Lupii Buzăului nu s-au lăsat intimidați și au reușit să recupereze avantajul gazdelor, terminând partida la egalitate, 31 la 31.

În urma egalului în partida cu CSM Constanța, HC Buzău 2012 își păstrează locul 8 în clasament, cu un total de 13 puncte.

Au marcat: Dumitrana Zamfir – Zavenica – 6 goluri, Abdoulah Mane – 1 gol, Mironescu Liviu – 3 goluri, Juskenas Lukas – 1 gol, Glendza Alesandar  –  goluri, Mitrovic Luka – 1 gol, Păunescu Bogdan – 1 gol, Sergio De Barros – 8 goluri, Anton Mihai – 5 goluri.

HC Buzău 2012 va disputa etapa cu numărul 11 pe teren propriu, pe data de 12 noiembrie 2022, împotriva CSM Bacău.

Ştiai că avem o pagină de Facebook dedicată fotbalului buzoian? Alătură-te comunității noastre.