Miercuri s-a disputat etapa a 7-a a Ligii Naționale de handbal feminin, în care Gloria Buzău a întâlnit, la Brașov, pe SCM Râmnicu Vâlcea, ultima campioană a României. Buzoiencele au dominat partida din minutul 4, de când au preluat conducerea, până spre finalul meciului. Au fost în avantaj de câteva ori, în prima jumătate a celei de-a doua reprize preluând conducerea chiar și cu trei goluri. Însă, în ultimele 8 minute ale partidei, Gloria nu a reușit să mai marcheze deloc iar cele trei puncte care ar fi putut să revină echipei din Buzău au ajuns la SCM Râmnicu Vâlcea, scorul final fiind de 19 – 21 (11 – 10).

La finalul partidei, antrenorul Ovidiu Mihăilă a declarat: ”Cred că ne-am bătut singuri. Pe final am făcut multe greșeli, ne-am pierdut luciditatea. Au fost două – trei momente decisive care au stabilit câștigătoarea. În primul rând, acel 7 metri ratat la 19 – 19, dar și cu un atac înainte când, cu un om în plus, am ratat și Vâlcea ne-a taxat. Sunt trist dar, în același timp și mulțumit, că azi, cu o echipă formată din 99% românce, am jucat de la egal la egal cu ultima campioană a  României.

Liga națională va continua cu etapele 8 și 9, care vor avea loc la Sf. Gheorghe pe 29 și 31 ianuarie. Gloria Buzău va întâlni pe nou – promovatele Activ Ploiești și CSM Galați.

2. Măgura Cisnădie – 16 p.
3. Minaur Baia Mare – 16 p.