Vineri, 23 octombrie, s-a desfășurat etapa a 10-a a Ligii Zimbrilor, la Sfântu Gheorghe. HC Buzău a întâlnit CSM Focșani, în al treilea turneu al Ligii Naționale. Fără 9 jucători, fără antrenorul Pero Milosevic (toți aflați în izolare pentru că au fost testați pozitiv) și mai ales fără să se fi antrenat deloc în utimele 10 zile, Lupii Buzăului au încercat să facă față cât mai bine acestui meci, disputat în sala Kati Szabo.

Buzoienii, conduși de pe bancă de secundul Bogdan Constantin, au avut o primă repriză căreia i-au făcut față onorabil, terminând-o cu doar 2 goluri în spatele echipei din Focșani, rezultatul la pauză fiind 8 – 10. Însă, diferența s-a mărit pe parcursul reprizei secunde. CSM Focșani a dominat a doua repriză, însă buzoienii, în jocul cărora s-a văzut lipsa antrenamentelor, au reușit trei goluri consecutive la finalul partidei. Rezultat final: 19 – 23 pentru CSM Focșani. Pricipalul marcator al buzoienilor, în acest meci, a fost Allahkaram Esteki, care a reușit 5 goluri.

AHC Dunărea Călărași – CSA Steaua București: 23-24

După etapa a 10-a, HC Buzău se situează pe locul al cincilea, cu un număr de 16 puncte, după CS Dinamo București – 24 puncte, AHC Potaissa Turda – 21 puncte, AHC Dobrogea Sud – 21 puncte și CSM București – 21 puncte.