Una din cele două reprezentante ale judeţului Buzău în Liga a III-a, Metalul Buzău a obţinut vineri o victorie „de moral” în faţa divizionarei secunde, Dacia Unirea Brăila. Cel mai puternic adversar din seria meciurilor de pregătire din perioada de iarnă a buzoienilor a fost „doborât” de Alin Iacob, marcatorul unei „duble”. Vârful buzoienilor a arătat o mare poftă de joc, deschizând scorul în minutul 28 şi închizând tabela la 2-0, în minutul 62. Din păcate, Alin a părăsite terenul accidentat. Vali Stan, tehnicianul buzoienilor a trimis în teren următoarea echipă: Toader – T. Sebi, Şt. Păun, A. Grăjdan, I. Spătaru – I. Mihai, C. Bardaş, M. Puşcă, D. Stan – Alin Iacob şi I. Radu. Pe parcursul întâlnirii cu brăilenii şi-au mai făcut apariţia în teren: Manea Marian, Dimciu Alexandru, Lungoci Valentin, Patrick Benga, Răzvan Tănase, Răzvan Popescu şi Piciu Cosmin.

Iată ce a declarat la finalul partidei Vali Stan, tehnicianul buzoienilor despre stagiul de pregătire de la Monteoru, partida cu Dacia Unirea Brăila şi programul din perioada imediat următoare.