VIDEO. Dinamo a obţinut a doua victorie în Cupa EHF la Buzău

0

DINAMO-BUCHARESTI-AALBORD

Dinamo Bucureşti s-a impus sâmbătă, în Sala Sporturilor “Romeo Iamandi”, cu 28 la 25 în grupa A din cadrul Cupei EHF la handbal masculin. Jucătorii antrenaţi de Eliodor Voica au obţinut al doilea succes, care îi menţine “în cărţi” pentru calificarea în sfeturile celei de-a doua competiţii europene.

Peste 2000 de spectatori au asistat sâmbătă, în Sala Sporturilor “Romeo Iamandi”, la meciul dintre Dinamo Bucureşti şi formaţia daneză Aalborg. După egalul din Danemarca, 28 la 28, din urmă cu o săptămână, Dinamo Bucureşti a obţinut o victorie ce o menţine în cursa pentru calificarea în sferturile de finală ale Cupei EHF. Handbaliştii pregătiţi de Eliodor Voica şi Sebastian Bota au condus ostilităţile în prima repriză, pe care au încheiat-o cu un avantaj de cinci goluri, 17-12. Repriza secundă a aparţinut tot dinamoviştilor, chiar dacă Aalborg a încercat să reducă diferenţa. S-a terminat 28-25, iar după acest succes, Dinamo Bucureşti acumulează 5 puncte şi este pe locul doi în grupa A, în spatele germanilor de la Magdeburg. Cu opt reuşite, Vrankovic a fost cel mai bun marcator al bucureştenilor. Croatul a fost urmat de Şandru, cu şapte goluri, Rogot – şase goluri, Asoltanei, Băluţ şi Mironescu – cu câte două, respectiv Mocanu cu un gol. Următorul joc al alb-roşiilor va avea loc, pe teren propriu, pe 20 martie, în compania spaniolilor de la Granollers. Dinamo Bucureşti a cucerit în 1965 Cupa Campionilor Europeni, iar în Cupa EHF cea mai înaltă fază a competiţiei a fost atinsă în stagiunea 2003-2004, atunci când echipa din Ştefan Cel Mare a fost eliminată în semifinale. Pe plan inter, “câinii” au câştigat zece titluri şi şase cupe.

RĂMÂI PE BUZĂUL-SPORTIV.RO PENTRU VIDEO!