Voleibaliștii buzoieni au promovat în prima ligă din țară, astfel Buzăul va fi din nou reprezentat la cel mai înalt nivel intern. Jucătorii antrenați de Marian Boldișteanu și Georgiana Constantin au obținut 9 puncte în turneul de promovare, practic, trei victorii din tot atâtea posibile. Pe locul doi s-a clasat echipa din Timișoara, cu 6 puncte, Rapid București, cu 3 și Zalău pe a patra poziție, fără nici un punct.

Iată rezultatele complete ale turneului final, desfăsurat în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”:

Zalău – Rapid: 0-3; Timișoara – Gloria Buzău: 1-3; Timișoara – Zalău: 3-0; Gloria Buzău – Rapid București: 3-0; Rapid București – Timișoara: 0-3; Gloria Buzău – Zalău: 3-0.

Sursă foto: SCM Gloria Buzău / contul oficial de facebook

Lotul echipei SCM Gloria Buzău care a promovat în prima diviziei: Marian BOLDIȘTEANU, antr. coordonator; Georgiana CONSTANTIN antr. secund, Sergiu MARINCA, Victor TÎRCAVU, Adrian GRIGORE, Paul CRĂCIUN, Tudorel FARCAŞ, Dragoş ŢÎRLEA, Cornel ŢIBOACĂ, Răzvan PARPALĂ antr. principal, Marius CHEAGĂ, Liviu RÎPEANU, Bogdan CORBU, Cristian IOSIF, Nicolae HOMOC, Răzvan BOGDAN și Mihail STOICA.

Fetele au ratat promovarea!

Voleibalistele buzoience au ratat promovarea după ce au câștigat un singur joc din cadrul turneului din Divizia A2 Est, încheind competiția pe locul 3, cu doar 4 puncte.