![tenis juniori si cadeti](http://buzaul-sportiv.ro/wp-content/uploads/2019/07/tenis-juniori-si-cadeti-696x522.jpg)
În perioada 7-16 iulie, la Ostrava, în Cehia a avut loc Campionatul European de tenis de masă dedicat juniorilor și cadetilor, acolo unde a fost prezent și buzoianul Andrei Eduard Ionescu, reprezentant al CSA Steaua București.
Sportivul antrenat de către Andrei Filimon a reușit să obțină medalia de aur, în proba de dublu, acolo unde a făcut cuplu cu Iulian Chiriță și medalia de argint în proba pe echipe, în componență formației din România aflându-se Chirița Iulian, Movileanu Darius și Andrei Tomica.