Victorie de palmares pentru Gloria Buzău în deplasarea de la Deva, din cadrul play-off-ului Cupei României, sezonul 2023-2024. Fotbaliştii antrenaţi de Andrei Prepeliţă s-au impus, fără să calce pedala de acceleraţie, cu 2 la 0, în faţa formaţiei CSM din localitate. Reuşitele buzoienilor au fost marcate de buzoianul Valentin Dumitrache, în minutul 14 şi Matei Tănasă, internaţionalul U19 al grupării din Crâng, în minutul

Ar putea fi o imagine cu 14 persoane, persoane jucând fotbal, persoane jucând fotbal şi textPrimul gol al Gloriei Buzău a venit după o incursiune pe partea dreaptă a mijlocaşului lateral Dumitrache. Fostul jucător al formaţiei Farul Constanţa a condus balonul 30 de metri, până în apropierea careului de 16 metri, a simulat şutul, driblând două componenţi ai defensivei gazdă şi a înscris cu interiorul piciorului stâng, cu o execuţie la firul ierbii, plasată la colţul lung.

Ar putea fi o imagine cu 13 persoane, persoane jucând fotbal, persoane jucând fotbal şi textAl doilea gol al buzoienilor a venit în repriza secundă, mai precis, în minutul 61. Pervan l-a găsit foarte bine pe Tănasă la 20 de metri de poarta adversă, poziţie uşor lateral stânga faţă de poarta adversă. Internaţionalul U19 al buzoienilor a preluat inteligent spre poarta adversă, a pătruns în careu, s-a poziţionat între adversar şi balon, reuşind să trimită mingea peste portarul advers.

Câteva imagini de la meciul cu CSM Deva, găseşti aici.

Ar putea fi o imagine cu 4 persoane, persoane jucând fotbal, persoane jucând fotbal şi textPrintre remarcaţii partidei de sub cetatea Devei, se numără portarul Haymamba, foarte sigur pe el, cu intervenţii precise şi două parade în situaţii de 1 la 1; Cristian Dumitru, foarte activ pe flancul drept în ofensiva buzoienilor, a intrat foarte bine în joc şi a fost la un pas de a îşi trece numele pe lista marcatorilor, alături de vârful Dominik Radic, care s-a distrat de două ori cu defensiva adversă în minutul jucate, nereuşind însă să trimită balonul în plasa porţii adverse.

Ar putea fi o imagine cu 6 persoane, persoane jucând fotbal, persoane jucând fotbal, mulţime şi textGloria Buzău a obţinut calificarea pentru al doilea an consecutiv în grupele Cupei României. Partida de la Deva a putut fi urmărită în format video, integral, în timp real pe pagina de Facebook a publicaţiei noastre.

Sâmbătă, de la ora 12:00, Gloria Buzău va întâłni la Dej formaţia Unirea din localitate, în cadrul etapei a V-a a sezonului regular din liga secundă. Meciul va putea fi urmărit în direct pe posturile naţionale de profil sportiv. Înaintea confruntării directe, Unirea Dej se află pe locul 10, cu două victorii şi două înfrângeri, în urma cărora a acumulat şase puncte, în timp ce Dumitru & Compania ocupă poziţia a IV-a, la egalitate de puncte, opt, cu Unirea Slobozia (n.r. locul 3/20), echipă antrenată de fostul tehnician al „glorioşilor”, Adrian Mihalcea.

Ar putea fi o imagine cu 5 persoane, persoane jucând fotbal, persoane jucând fotbal, persoane jucând volei şi textCupa României, play-off, sezonul 2023-2024 | CSM Deva – Gloria Buzău: 0-2, (0-1)
29 august, stadionul: „Cetate” – Deva, spectatori: 3.000.
Au marcat: Dumitrache (min. 14) şi Tănase (min. 61)

Gloria Buzău: Haymamba – Pîrvulescu, Wiktorski (cpt.), Dobrosavlevici, Nadolu, Zamfir (Diogo Izata min. 46), Pervan, Brîncoveanu (min. Tănasă min. 46), Dumitrache (Dumitru nin. 70), Mihaiu (Angelov min. 46) şi Chică-Roșă (min. Radic 70).
Rezerve neutilizate: Greab – Patapis, Sălceanu, M. Ivan. Antrenor principal: Andrei Prepeliţă.

CSM Deva: Frumuzache – Mocanu (Tamaș min. 63′), Giosu, Bedea (Țoiu min. 46), Modan (Buzan min. 63), Stoica (Munteanu min. 46), Bloj, Stoi, Sabău, Doboș (cpt.) şi Popescu (Kayondo min. 46).
Rezerve neutilizate: Beke – D. Creciunesc, Rob. Tamaș, Moses şi Bărăitaru. Antrenor principal: Ştefan Nanu.