Selecţionata judeţului Buzău s-a calificat în finala Cupei Regiunilor, competiţie dedicată amatorilor şi organizată sub egida UEFA, asociaţia europeană de fotbal. Fotbaliştii antrenaţi de Tase Lăptoiu şi Nicolae Paris s-au calificat în ultimul act al competiţiei după două rezultate de egalitate înregistrate în compania reprezentativei similare a judeţului Braşov, 2-2 sub Tâmpa şi 1-1 în Crâng. Buzăul Sportiv, alături de Asociaţia Judeţeană de Fotbal Buzău vă oferă posibilitatea de a urmării, în format video integral, confruntarea retur dintre selecţionatele judeţelor Buzău şi Braşov.

Egal suficient pentru a obţine biletele pentru finală

După 2-2 în meciul tur care a avut loc duminica trecută la Braşov, echipele AJF Braşov şi AJF Buzău au jucat la Buzău, meciul retur. După o partidă extrem de disputată, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 1-1, astfel că buzoienii vor juca finala Cupei Regiunilor, anul viitor, graţie celor două goluri marcate în meciul de la Braşov. Selecţionata Braşovului, pregătită de Sorin Corâiu, a condus la Buzău încă din minutul 1, atunci cînd Micliş a reuşit să deschidă scorul. Gruparea antrenată de Tase Lăptoiu şi Nicolae Paris a restabilit egalitatea în minutul 65, prin Istrate, iar cum până la finalul celor 90 de minute nu s-a mai marcat, gazdele s-au calificat, în premieră, în finala Cupei Regiunilor, acolo unde vor întâlni echipa AJF Prahova, marea favorită la câştigarea trofeului.

VIDEO. MECI INTEGRAL | RETUR. CUPA REGIUNILOR. AJF BUZĂU – AJF BRAŞOV: 1-1

Partida va fi disponibilă în curând.

Remiză şi-n tur

Selecţionatele AJF Braşov şi AJF Buzău au terminat la egalitate, scor 2-2 (1-1 la pauză), meciul disputat  în manşa tur, pe stadionul Carpaţi. Golurile formaţiei braşovene, pregătite de Sorin Corâiu, au fost marcate de Adrian Dascălu (mi. 24) şi Amariei (min. 90+1), în timp ce pentru buzoieni au marcat Mihăiescu (min. 30- penalty) şi Solcănea (min. 72). Din minutul 35, braşovenii au evoluat în inferioritate numerică, Lazăr fiind eliminat pentru un fault dur. Selecţionata AJF Buzău s-a calificat în actul final graţie golurilor înscrise în deplasare.

Victorie pentru Adrian Petre

Calificarea selecţionatei judeţene în ultimul act al fazei naţionale a Cupei Regiunilor, la cea de-a doua încercare reprezintă un succes nu doar pentru fotbaliştii buzoieni, ci şi pentru preşedintele forului judeţean, Adrian Petre. În doar trei ani, actualul lider al fotbalului din Buzău a bifat o serie de performanţe în sportul „rege”, care i-au atras până şi aprecierile contestatarilor. Reprezentativa AJF Buzău se va lupta pentru titlul naţional în luna aprilie a anului următor, iar calificarea în faza internaţională ar fi cu adevărat o performanţă pentru fotbalul buzoian, „scăldat” de ani buni, la nivel de cluburi, în anonimat.

SEMIFINALE, CUPA REGIUNILOR. RETUR. AJF BUZĂU – AJF BRAŞOV: 1-1
Stadion: Gloria – Buzău. Spectatori: Aproximativ 1000.
Au marcat: Istrate (min. 70) / (min. 1)
Rezultatul din tur: 2-2.

AJF Buzău: Marius Geantă (SCM Gloria) – Florin Anton (Voinţa Lanurile), Cosmin Milea (Voinţa Lanurile), Cristian Zaplaic (SCM Gloria), Georgian Vişteanu (Team Săgeata) – Ionuţ Stancu (Team Săgeata), Georgian Bălan (SCM Gloria), Gabriel Mihăescu (Locomotiva), Marius Paşa (Tricolorul Gălbinaşi) – Ionuţ Istrate (Voinţa Lanurile) şi David Şolcănea (SCM Gloria). Rezerve: Alin Oprea (Locomotiva) – Adrian Stanciu (Locomotiva), Georgian Şerbănoiu (SCM Gloria), Dragoş Ioniţă (SCM Gloria), Cosmin Eftimie (Voinţa Lanurile) şi Nicolae Mănăilă (Team Săgeata). Antrenori: Tănase Lăptoiu şi Nicolae Paris.

AJF Braşov: Băncilă – Amariei, Albu, Stanislav, Pătraşcu – Stan (’68 Cojocaru), Marcu (’82 Babeiu) – Colarez (’74 Bilivolschi), Micliş, Fînariu – Dascălu. Antrenor: Sorin Corâiu.